| NVRE a întrebat:

Am o mare problema.
Am incercat sa instalez un linux pe discul d dar acum nu mai pot accesa windowsul de pe c. Am incercat din bios dar pe amandoua porneste linuxul si nu am formatat sau sters nimic.
Va rog sa ma ajutati.

5 răspunsuri:
| NVRE explică:

Am uitat sa mentionez ca nu pot sa il instalez ( linuxul)

| NVRE explică:

Aveam windows 7

| Bizon95 a răspuns:

In linux NU exista disc-ul D, ci doar partitia a doua, care s-ar numi:
/dev/sda2
dar NU neaparat, depinde cum e facut discul d, daca partitia primara sau logica
la un moment dat, install-ul de linux te intreaba cum si unde vrei sa instalezi, iar acolo TREBUIE SA STII CE FACI, daca ii dai guided, STERGE TOT SI PUNE NUMAI LINUX

iar la sfarsitul instalarii linux-ul instaleaza un loader, numit grub, daca NU ai sters windows-ul, atunci in meniul lui o sa apara si windows-ul, insa 99% ca l-ai sters

instalarea in paralel (mult-boot), adica pe intelesul tau "pe disc-ul d" nu e o chestie usoara, si implica cunoasterea BINE a conceptelor de partitionare, multiboot, etc.

ca incepator ar fi trebuit sa pui linux in virtualbox, unde NU poti sa gresesti!

deci, noroc mult la reinstalat windows daca iti mai trebuie tongue

| NVRE explică (pentru Bizon95):

Singura problema este ca nu pot sa instalez linuxul deoarece am o eroare. Karnel panic sau ceva de genul

| Bizon95 a răspuns (pentru NVRE):

LOOOOOOOOOOOOOOL
foarte naspa
singurul lucru pe care ti-l pot indica ar fi sa nu uiti sa faci swap

altfel, fa o poza cu telefonul la kernel panic sa vad si eu, poate te ajut, insa in general aia e eroare hardware, insa poate fi de la usb stick sau CD/DVD de pe care instalezi (daca da eroare la citire intr-un moment critic)