| Mariuss32 a întrebat:

Am o memorie ram de 2GB(2800 MHz), as vrea sa imi mai pun o memori tot de 2GB dar nu stiu de care. Ori cu 1600 MHz ori cu 1333 MHz si as vrea sa imi cumpar si acest procesor: http://www.okazii.ro/......a169361392
As vrea sa stiu daca aceste 3 piese(acea placuta de ram care o am, aia pe care o vreau sa o cumpar si acest procesor) se potrivesc?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Pretenash, memorie ram de 2gb pe 2800mhz, nu exista. Doar memoriile ram de la 4gb in sus au aceasta frecventa. Bine ar fi sa iti cumperi o memorie exact asemanatoare cu cea din pc-ul tau ( frecventa, latenta, tip si capacitate ). Cat despre acel procesor, sa stii ca este bun dar faptul ca tu ai spus daca se potriveste neprecizand ce placa de baza ai, eu nu-ti pot spune daca este sau nu compatibil cu placa ta de baza. Daca are socket AM2+/AM3 se potriveste!

2 răspunsuri:
| xFluing a răspuns:

Ma, la memorie trebuie sa vezi ce fel de DDR suporta placa ta de baza, altfel nu se potriveste, si recomandat e sa iei un kit de ram ca sa lucreze impreuna pe dual channel

Si la procesor la fel, trebuie sa se potriveasca soclul de pe placa de baza cu soclul procesorului.

| Mariuss32 explică (pentru xFluing):

Asta știu. Eu vreau să spun dacă este vreo problemă între procesor și memorie ram.