| StefanCristiii a întrebat:

Am o nelamurire, am un router (Router Wireless-N Tenda F300, 300Mbps) de ceva timp, contractul meu de internet este de 15mbps (prin wireless conectat, nu exista fibra optica prin apropiere), eu download am circa 1, 8 mb/s. De o vreme am un ping foarte mare si as dori sa stiu daca pot pierde pachete din cauza router-ului, daca imi achizitionez unul nou, am sanse sa nu pierd pachete si sa ajung la un download mai bun cat si un ping mai mic?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Cu ce ai masurat download? Din ce scrii pare sa fie 1.8 MB/s ceea ce inseamna 8 x 1.8 Mbps adica 14.4 Mbps ceea ce este foarte aproape de 15 Mbps.

Nota: 1 B = 8 b adica 1 (B)yte = 8 (b)its.