| crysty027 a întrebat:

Am o placa de baza Asus b450-plus si as vrea sa stiu daca se potriveste o placa video rtx nVIDIA 2070 super

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Depinde de procesor cel mai mult, nu de placa de baza.

Fizic se potriveste, slotul PCIe e standardizat, are mai multe generații (1.0, 2.0, 3.0, 4.0 si mai nou, 5.0), sunt toate compatibile între ele, diferenta va fi viteza (mai exact latimea de bandă ) în cazul în care pui împreună o placa video ce are PCIe 4.0, si o placa de baza ce are doar PCIe 3.0.

In cazul tău, atat placa video cât și placa de baza au PCIe 3.0, asa ca singurul factor care poate influenta ecuația e (într-un fel) procesorul.

Pui un Athlon 200GE sau un Ryzen 3 1200 in sistem, si vei avea performanta slaba, pentru ca procesorul va lucra la maxim, si placa video va sta la 45-50%, neavând cine sa o pună la treaba.

Arunci în sistem un 5900X, si va sta procesorul degeaba.

Ideal ar fi un 3700X, sau 3800X.