| zippy95 a întrebat:

Am o Placa de baza Asus P5G41T-M LX2 cu slot PCI x16 si nu stiu ce placa video se potriveste as vrea sa stiu cam ce memorie video duce si niste sugestii de placi video

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Singura chestie va fi ca placa video nu lucra la capacitate maxima ( efectul bottleneck).
Mai citeste si pe aici: https://computere.net/placa-video-amd-sistem-intel/
http://chestiiutile.com/cea-mai-buna-placa-video-orice-buget/
Adica: daca placa video este prea puternica ea nu poate transfera informatia cu viteza maxima deoarece placa de baza are viteza mai mica si implicit procesorul si memoria.

19 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

http://www.scritub.com/......t62799.php
Orice placa si orice componenta din computer are o viteza de transfer a datelor. Ea se numeste latime de banda si cu cat este mai mare cu atat este mai rapida.

| CPAElites a răspuns (pentru Salontanul):

Am o placa de baza veche din 2009 ( lg775 ) + quad core q9505
Tin in ea un GTX 750 TI! Este o diferenta infima de performanta de 1% fata de o placa de baza noua!

| Salontanul a răspuns (pentru CPAElites):

Pai si eu ce am spus? E o mica diferenta aproape insesizabila. Pentru cei ce vor perfomanta in joc este totusi o piedica.

| CPAElites a răspuns (pentru Salontanul):

1%? Nici nu se simte in gaming. LoL
Am vazut in alte topicuri ca le recomanzi unora cu pc-uri mai vechi Placi Video GDDR3!

| Salontanul a răspuns (pentru CPAElites):

Se pare ca ai probleme cu partea de sus.

| laurentiu80 a răspuns:

Orice placa video pe acelasi slot. Acum toate sunt pe PCI x16.

| zippy95 explică (pentru laurentiu80):

Este vreo problema daca e ddr 2 sau ddr 5?

| Salontanul a răspuns (pentru zippy95):

Da. Indiferent daca placa video are GDDR 2, 3, 4 sau 5.

| zippy95 explică (pentru Salontanul):

Deci sa inteleg ca la placa asta de baza pot sa ii pun placa video ddr5?

| zippy95 explică (pentru Salontanul):

Cica ii trebuie placa video pci-expres x16 1,0 este vreo problema daca e 2.0 sau 3.0?

| laurentiu80 a răspuns (pentru Salontanul):

Poate sa fie si GDDR5 sau orice tip de memorie. Eu ti-as recomanda GDDR5. Dar performanta in jocuri nu tine doar de placa video, mai tine si de procesor.Dar pentru performanta tia-s recomanda o placa video pe ddr5. Stai linistit in privinta compatibiliatii!

| laurentiu80 a răspuns (pentru zippy95):

Absolut nicio problema! Sunt compatibile intre ele!

| Salontanul a răspuns (pentru zippy95):

Nu nu este problema.

| Salontanul a răspuns (pentru laurentiu80):

Am intrebat eu ceva de mi-ai raspuns? Sau o faci doar ca sa obtii puncte.

| laurentiu80 a răspuns (pentru Salontanul):

Din greseala ti-am raspuns. Oricum ti-a dat funda degeaba pe un raspuns total eronat. Nu stiu care dintre noi vrea puncte. Scrii numai tampenii, cica placa de baza are viteza, viteza ai tu la scris porcarii.winking

| Salontanul a răspuns (pentru laurentiu80):

Cred ca ai probleme cu partea superioara. Placa de baza are viteza de transfer de date. Placa video are viteza de transfer de date. Citez: "Stim foarte bine ca hardware-ul placii grafice afecteaza in mod direct viteza acestuia. Mai jos aveti specificatiile hardware care caracterizeaza viteza placii si unitatile in care acestea sunt masurate:"
Ti-am dat citatul din link-ul asta: http://www.blasterzone.ro/cum-functioneaza-placa-video/
Uite si pentru placa de baza: http://www.gigabyte.com.ro/microsite/306/images/thunderbolt.html
Iti redau textual ca poate nu gasesti: "Plăcile de bază GIGABYTE Thunderbolt™ sunt primele certificate de Intel ce oferă dual port Thunderbolt™ direct pe panoul din spate al plăcii de bază, fiecare port Thunderbolt™ suportând un maxim de viteză de transfer de date simultan bi-direcțional de până la 10Gbps – astfel se poate transfera un film full HD 1080p în mai puțin de 30 de secunde."
Poate te mai documentezi si nu mai jignesti oamenii aiurea! Eu lucrez pe PC-uri de la Felix 256 daca ai auzit de el. Bagam o discheta in Flopy si lucram. Tu nici nu stii bine ce-i ala Flopy.

| laurentiu80 a răspuns (pentru Salontanul):

Fugi de aici! Placa de baza cica transfera date laughing. Rad si cainii de tine ma baiatule. Mediile de stocare pot transfera date, nu placa de baza laughingCeea ce dai tu mai sus cu Thunderbolt, e cu totul altceva decat ce-a intrebat omul. Nu lucrai tu cu Felix, probabil cu Felix motanul lucrai, nici macar nu stapanesti bine termenii, se vede ca esti novice. Hai pa, nu mai intru in discutii cu tine.

| Salontanul a răspuns (pentru zippy95):

Da. Singura chestie va fi ca placa video nu lucra la capacitate maxima ( efectul bottleneck).
Mai citeste si pe aici: https://computere.net/placa-video-amd-sistem-intel/
http://chestiiutile.com/cea-mai-buna-placa-video-orice-buget/
Adica: daca placa video este prea puternica ea nu poate transfera informatia cu viteza maxima deoarece placa de baza are viteza mai mica si implicit procesorul si memoria.

| CPAElites a răspuns:

Care este bugetul tau maxim?

| Adrian_Flueraru_1998 a răspuns:

Placa asta de baza este compatibila cu un gtx 560 se http://www.pcgarage.ro/placi-video/msi/ge... 5-192-bit/
mersi