| CharlesCharmichael a întrebat:

Am o placa de baza Asus P5N-e SLI care suporta PCI-E 1.0 X16.
As vrea sa stiu daca mi-ar functiona placa asta video:
http://www.emag.ro/......N430OC-1GL

Dupa cum observati are PCI-E 2.0 X16 si oare mi-ar functiona pe placa mea de baza?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Da iti va functiona, dar nu va avea toata banda. Mai pe romaneste, nu vei simti diferente prea mari. Insa, ceva mai important! Probabil ca est fan nVIDIA, dar eu iti recomand sa schimbi placa video cu un 5670 de la ati. Desi pretul e asemanator, diferenta de performanta este chiar mare

5 răspunsuri:
| CharlesCharmichael explică:

@srsdani am citit nu stiu unde ca placile video ATI "se inteleg" mai bine cu procesorul AMD iar Nvidia cu Intel, iar eu am un Intel.
Momentan am o placa video ATI RADEON X1550 512mb, DDR2.Coolerul placii merge cand vrea el pentru a juca un joc trebui sa-i dau un "impuls" pentru a se invarti.Nu prea imi vine sa mai iau ATI.

| sltlp a răspuns (pentru CharlesCharmichael):

Unde ai citit. Nu am ce sa fac daca internetul e plin de ambiguitati. Fiecare cu treaba lui. Zilnic aud lucruri noi, cum ar fi d ela tine de relatia de prietenie intre Intel si nVIDIA.laughing. Stai calm, mergi pe ati, e mai bine.

| CharlesCharmichael explică:

Multumesc pentru raspunsurihappy

| CharlesCharmichael explică:

Mda cred ca ai dreptatehee hee

| mariushssbu a răspuns:

Da.intre x16 1.0 si 2.0 nu este nici o diferenta vizibila si nici de compatibilitate.ia-o linistit