| anonim_4396 a întrebat:

Am o placa de baza care are 4 sloturi pentru ram si vreau sa-mi cumpar 12 gb ram dar nu se gasesc decat 3x4 gb( 3 placute) iau eu am 4 sloturi. Intrebarea este: daca eu am 4 sloturi si ele sunt 3 placute o sa-mi vada toti ramii?

2 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

Pentru ce ai nevoie de 12GB?
Ce tip de memorie ai nevoie?
Poti cumpara 3 module de 4GB si nu va fi nici o problema, pentru ca placa ii va "vedea" pe toti atata timp cat ai un sistem de operare pe 64 bit.

| CataCool a răspuns (pentru IulianP):

Stiu ca e nevoie de Win 7 64 bit ca sa pot utiliza toti cei 12 gb.
Am nevoie de ei pentru un server...dar nu asta era marea problema.
Vroiam doar sa stiu daca merge in cazul in care sunt 3 placute pe o placa de baza cu 4 sloturi(adica daca placa de baza nu necesita sa fie perechi de cate 2).