| Geoogeo a întrebat:

Am o placa de baza Compaq 07E4h, chipset: Intel i845G Graphic Interface AGP version 2.0, transfer rate: 4x. Am specificat toate aceste detalii pentru a va ajuta sa va dati seama ce model este si sa imi spuneti ce fel de placa video imi suporta (stiu ca agp), dar vreau niste exemple de placi video (undeva intre 50 ron- 200 ron, second-hand bineinteles), memorie ram am DDR1 tin sa specific. Mai vreau sa stiu si daca atunci cand iti alegi placa video,in cazul meu AGP, trebuie sa o alegi in functie de ce tip de rami ai? Astept raspunsul dvstra, multumesc anticipat. Ofer funta pentru cel mai bun raspuns si cele mai bune exemple de placi video.happy

2 răspunsuri:
| SorinTudor a răspuns:

Mai bine strange ceva bani si cumpara-ti un PC nou, in jur de 1.000 de ron, asta e placa de baza pentru care rar mai gasesti placi video chiar si second hand. Majoritatea PC-urilor dupa 2000 au DDR 2 dar asta este o placa de baza aparuta la inceputu anilor 90'

| RoIT a răspuns:

Nu are legatura cu ram-u.
Ca sa iti alegi placa corect uitete pe susrsa si vezi daca suporta si voltajul placii.
Ca sa vezi ce coltaj are uitete pe cutie.