| Alexitator a întrebat:

Am o placă video Gainward nVidia 8400GS 1GB DDR3 şi un procesor AMD A6-3500 with Radeon(tm) HD Graphics 2.10 GHz. Când mi-am luat PC-ul, i-am cerut tipului o placă de bază cu placă video şi procesor incorporate. A făcut o greşeală şi mi-a dat placa doar cu procesor incorporat. Jocurile folosesc şi "graficele" procesorului sau doar a plăcii video(pentru că sunt de la producători diferiţi)?

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Din moment ce ai placa video dedicata, jocurile o sa foloseasca doar grafica dedicata, adica nVIDIA, si nu pe ambele.
2. La ce ai dat banii pe 8400gs? Placa aia dedicata(8400-ul) e cu mult sub integrata... Daca aveai integrata si atat, cu ce ai acolo, scoateai performante mai bune. Ce placa de baza ai?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Procesorul cu grafica integrata face ca placa de baza sa nu mai aiba grafica integrata dar si ajuta unele placi dedicate, mai noi sa lucreze mai bine pana la rezolutii HD. Nu conteaza ce producatori le-au facut. Chestia este sa fie compatibile. Nu prea stiu nici eu care sunt placile compatibile. Eu am procesor cu grafica integrata si avand 1Gb mie imi este de ajuns. Eu nu folosesc la jocuri.