| UserDeTpu a întrebat:

Conteaza modelul procesorului sau a placii de baza daca vreau sa-mi schimb placa video? De exemplu eu am un procesor i3 540 3. 06GHz si placa de baza H55M-S2 pe care am o placa video veche, Nvidia GT210 si vreau sa-mi iau un Sapphire Radeon RX 560 PULSE 2GB DDR5 128-bit. FUNDAAAA!

7 răspunsuri:
| Komarov a răspuns:

Nu vei avea probleme, placa ta de baza este chiar foarte ok, portul conteaza acel PCI Express care e prezent pe 98% din placile circulate in comert, ce trebuie sa iei in calcul la placa video pe care doresti sa o cumperi este puterea sursei tale, in comparatie cu consumul placii. Daca ai o placa cu putere mica vei avea probleme in alimentarea acelei placi video : nu va afisa, ori pc-ul isi va da restarturi fara motiv. Deci daca ai o sursa buna nu vei avea probleme de compatibilitate sper ca te-am lamurit

| UserDeTpu explică (pentru Komarov):

Am o sursa Deluxe ATX 500W!

| VallyP a răspuns (pentru UserDeTpu):

Sursa aia e foarte foarte proasta. Iti recomand sa-ti cumperi alta sau, mai ieftin, un stingator de incendii.
In rest, sunt compatibile componentele. Posibil sa ai bottleneck in anumite jocuri, adica sa nu poti scoate maxim din placa video din cauza procesorului.

| Komarov a răspuns (pentru UserDeTpu):

Gasesti una usor in 100-150 de lei, de 600w, recomand sa fie noua, sursa ta nu este pentru calculator de gaming...

| UserDeTpu explică (pentru VallyP):

Trebuie neaparat sa mi iau alta? Adică pe asta chiar nu merge deloc?

| UserDeTpu explică (pentru Komarov):

Trebuie neaparat sa mi iau alta? Adică pe asta chiar nu merge deloc? Nu știu

| UserDeTpu explică (pentru VallyP):

Știu ca o sa am bottleneck