| G a întrebat:

Am o problema cu cele 2 porturi usb din fata, nu recunosc toate device-urile pe care le conectez. Unul din ele recunoaste camera foto/iPodul/un stick/alta dracie, in timp ce celalalt nu. Se mai intampla sa nu mearga nici unul, nici celalalt. Care ar fi cauza?

4 răspunsuri:
| sinblade27 a răspuns:

Cauza e transmisia de date cele din spatele calc sunt full spec usb 2. 0 cele din fata sunt half... adica cele din spate iti merg cu vreo 24mb/s iar cele din fata cu max 12 De ce? Simmplu usb din spate sunt lipite direct pe placa de baza adica distanta catre celelalte componente este infima iar cele din fata sunt legate printr-o mufa si un cablu de vreo 25 de cm automat pierzandu-se transfer

| Bishop a răspuns:

De obicei cele din faţă nu merg, sunt puse mai mult pentru a atrage cumpărătorul, eu l-am luat pe piese şi îmi merg toate...

| inginer a răspuns:

Sunt pur si simplu proaste. Cele din spate vin construite impreuna cu placa de baza si de regula functioneaza bine. Cele din fata sunt construite impreuna cu cracasa - de obicei de catre alt producator, care nu pune prea mare pret pe ele, pentru ca oricum, carcasa nu influenteaza considerabil functionarea calculatorului.

| Ionut_8418 a răspuns:

Teoretic cele din fata sunt puse asa de fake. trebuie sa te bazezi ce cele din spate nu ai de ales.chiar daca este incomod cateodata