| andreeeeea20 a întrebat:

Am o problema cu instalarea windowsului. Nu stiu de ce imi apare un fel de problema... e totul in regula, nah, se incarca nu stiu ce, iar dupa ce imi apare "start windows setup" imi apare ecranu albastru si imi scrie ca e o problema ca sa verific daca am virusi si altele. Dar nu am cum sa intru... Am incercat 2 cd-uri cu windows si tot la fel. Cand l-am cumparat tot la fel a fost, si mi-a instalat cineva care se pricepe windows'u, iar eu nu stiu ce trebuie facut. stie cineva? plssss

2 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Vezi ca poate ai hard-disc S-ata, iar setup-ul de XP nu stie sa le "citeasca"(doar daca i se integreaza drivere in kit). Intra in BIOS(F2/Del) si cauta cu atentie sa dezactivezi modul S-ATA/AHCI si sa setezi IDE/Compatible/P-ATA.

Asta ar fi o posibila solutie. Daca ai calculator mai recent atunci mai bine incerci Windows 7(vede din setup hdd s-ata).

Răspuns utilizator avertizat