| RPG878 a întrebat:

Am o problema cu monitorul de la pc, e un televizor mai exact.Ma deconectat celalalt monitor(acela merge) și am băgat televizorul,are cablu VGA și cablu de power,le-am conectat și pe acelea. Minitorul se aprinde, scrie Samsung și după nu mai arata nimic pe ecran.Cum pot rezolva?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Primul pas:
Trebuie sa alegi in meniul televizorului "Intrarea VGA"
Daca nu ai nici un semnal pe ecran, atunci urmeaza
Pasul doi:
Intrii in panoul de configurarea a ecranelor (Display) de pe calculator si configurezi rezolutia ECRANULUI.
Ai grija, prima data sa nu dai rezolutie mai mare de 1024, cu 60Hz!
Daca apare imaginea, poti testa si alte rezolutii, pe care TV-ul monitor le suporta (le poti gasi si in manualul TV-ului).
Nu incerca peste rezolutia maxima acceptata de TV, fiindca nu se va vedea nimic pe ecran, iar unele monitoare se pot si distruge daca sunt fortate cu rezolutie nepotrivita, mai mult de 1-2 minute!

| RPG878 explică (pentru Bula):

Pai și cum pot întra în display?

| Bula a răspuns (pentru RPG878):

Pe telecomanda ai un buton cu care se pot schimba intrarile de semnal (TV, VGA, Scart, HDMI etc). Alegi intrarea VGA si apesi OK.

| RPG878 explică (pentru Bula):

Am apăsat, dar nu se incarca nimic și am ecranul negru

| Bula a răspuns (pentru RPG878):

Am scris anterior, pasul 2:
Trebuie sa reglezi rezolutia ecranului DIN PC, la una acceptata de elevizor!
Citeste in manualul TV-ului, ce rezolutie maxima accepta, conecteaza monitorul VECHI si pe el regleaza o rezolutie maxima cat accepta TV-ul (de obicei, ceea cu 1024 functioneaza).
Dupa reglare, muta cablul inapoi pe TV si va trebui sa functioneze.

| Wr3nch a răspuns:

Verifica sa fie in modul VGA,/ PC televizoarele vechi nu detecteaza automat PC/UL.

| RPG878 explică (pentru Wr3nch):

Când îl aprind scrie "PC"

| RPG878 explică:

Am*