| Cosmin_Andrei_G_1993 a întrebat:

Am o problema cu monitorul, nu se mai aprinde desi calculatorul merge. A functionat perfect si intr-o dimineata m-am trezit ca nu se mai aprinde, ledul este aprins la monitor. AM INCERCAT SI CU ALT MONITOR SI MERGE NU ARE NICIO PROBLEMA. Care ar fi cauza daca ledul este aprins?

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cauza e la service!

| Neo12 a răspuns:

Aşa mi s-a întâmplat la un Samsung SyncMaster 940NW şi ghici ce, avea o piesă mică stricată si mi l-a făcut un vecin (fără să aibă vreo specializare), mă rog, mi-a înlocuit acea piesă (era ceva rotund). Acum merge fără probleme.

| JuNNNkie26 a răspuns:

Nu e din cauza monitorului. Cand aprinzi calculatorul, de obicei se aude un bip la cateva secunde dupa start? Iar acum daca monitorul se nu mai aprinde, bip-ul se aude?
Ar putea fi Sursa, sau placa video.
1.) Icearca sa misti cablurile de la placa video din spatele unitatii, sau sa misti un pic placa video in slot.
2.) Ar putea fi sursa, am patit si eu... sa iti explic: Daca este sursa, problema este alimentarea ei. Adica este pe duca iar ea nu duce destul curent la toate compunentele. Daca nu duce destul poti observa cooler-ele uitatii miscande-se lent, iar daca nici placa video nu are destul curent, atunci ea nu poate afisa nimic... Ai putea incerca alta sursa in cazul asta, daca nu e de la cablurile placii video sau placa video in sine. Bafta!