| AdyutzZz a întrebat:

Am o problema cu o placa de baza si as avea nevoie de niste ajutor. Merge totul pana sa incarce windows-ul, cand se restarteaza... ce as putea sa ii fac? toate sunt bune, HDD, CPU, placa video, RAM, pentru ca sunt luate de pe un calculator functional.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intre procesor si cooler ai pus pasta termica? Daca da, poate fi un condensator de pe placa de baza.

| AdyutzZz explică (pentru Salontanul):

Este pusa pasta termica si procesorul nu depaseste 36 de grade, m-am uitat in bios. Si cum aflu care condensator e de vina? Ca merge tot, pana sa incarce windows-ul, cand ecranul ramane negru putin si apoi se restarteaza.

| Salontanul a răspuns (pentru AdyutzZz):

Uita-te la pozele de pe forumul asta: http://forum.softpedia.com/topic/832567-sursa/
E vorba despre condensatorii electrolitici(cei ce au o cruce deasupra). Numai ei se strica.

| AdyutzZz explică (pentru Salontanul):

In afara de 4 condensatori, toti sunt electrolitici. Deci esti sigur ca de la condensatori sa fie si nu de la altceva? Gen ceva setari din BIOS sau nu stiu.

| Salontanul a răspuns (pentru AdyutzZz):

Poate sa fie si de la altceva dar in cele mai multe cazuri asta este. Conditia sine qua non este ca sa fii verificat bine celelate piese.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Schimbarea condensatorilor presupune o operatiune de mare finete, facuta de un meserias.