| William a întrebat:

Am o problema cu pc-ul, dupa ce il pornesc uneori scoate un sunet ciudat de la unitate si apoi se blocheaza. Am incercat toate tastele dar degeaba, nu pot decat sa ii dau restart. Aveti idee ce as putea sa ii fac?

7 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Ar putea fi din mai multe motive...
-S-a stricat sursa (pe unde intră curentul). Cumpără alta, dar de data aceasta cu 50 W mai puternică
-S-a rupt elicea unui ventilator de la o anumită componentă (procesor, placă video...). Trebuie să o duci la reparat sau să cumperi alta.
-S-a stricat tot calculatorul (cât e de vechi?).

În orice caz, cred că e o problemă mecanică. Probabil varianta 1 sau 2. Ți s-a luat recent curentul? E posibil să fi venit curent cu supratenaiune (o fracțiune de secundă e suficient) și ți s-a stricat ceva. Eu folosesc prelungitor special care se strică el în locul calculatorului în cazul în care vine curent cu supratensiune.

| William explică (pentru SonicAndrei):

Nu cred ca e de la sursa. Nu s-a luat curentul de mai bine de doua luni si cand se ia il scot din priza mereu.

| SonicAndrei a răspuns:

Nu pot ști care e problema, doar să bănuiesc. Dacă îi dai câteva palme se întâmplă ceva? Nu-i da tare, doar să se clatine puțin componentele.

Ar mai putea fi ceva :
Poate e plin de praf. Dacă nu e în garanție atunci desfă-l și curăță-l de praf. Verifică și în ce stare sunt componentele. Nu trebuie să fi IT-st ca să faci așa ceva.

E posibil să fie sursa (fiindcă s-a învechit) fiindcă și eu am pățit așa la un calculator. La început nu prea suna, dar după mai multe zile bâzâia în continuu, mai ales când se pornea. După cam 30 minute se oprea. I-am schimbat sursa și și-a revenit.

În orice caz, probabil e o problemă mecanică. În caz că ai nevoie, vei găsi orice componentă la Intend (sediul e în Cluj) :
http://www.intend.ro/componente-pc/s-b/

Dacă trebuie să schimbi sursa atunci alege una Corsair sau Cooler Master.

E doar o presupunere, dar îmi poți explica zgomotul pe care îl face? OK, știu că ar fi cam greu, dar așa informativ...

Totuși caută pe cineva care se pricepe ca să verifice personal problema.

| William explică (pentru SonicAndrei):

S-ar putea sa fie de la praf, dar am observat ca scoate sunetele alea doar cand porneste si se blocheaza doar cand joc CS. Adica joc vreo 15 minute si se blocheaza. E cam greu sa iti explic zgomotul fiindca nu seamana cu nimic. O sa il curat de praf sa vad daca mai face asa.

| William explică (pentru SonicAndrei):

Ai cumva idee cu ce as putea sa curat pc-ul de praf? Pe You Tube am vazut ca folosesc spray cu aer comprimat si nu am asa ceva si nu as vrea nici sa cumpar. Am citit ca se poate folosi si o pensula de vopsit dar zicea acolo sa am grija sa nu ating conectori sau sa agat fire. Eu vreau sa stiu daca pot sa dau cu pensula peste placa de baza sau daca trebuie sa evit ceva.

| SonicAndrei a răspuns:

Îi desfaci carcasa cu o șurubelniță, iei aspiratorul și îl cureți. Încearcă să nu atingi componentele. Mai merge dacă sufli. Dacă ai o pensulă foarte moale o poți folosi să dai praful la o pare acolo unde nu a ajuns aspiratorul.

Mi-ai dat o informație importantă când ai zis că se blochează la jocuri. Cel mai probabil de vină e placa video. Nu ști ce calculator ai? Adică procesor, placă video și memorie RAM. Sau cel puțin zi-mi cât de vechi e calculatorul. Sau care e cel mai mare joc care îți merge.
Dă clic dreapta pe MyComputer - Properties - iar acolo la General scrie ce CPU ai și câtă memorie RAM ai. Placa video o afli dacă intri în Run, scrii „Dxdiag" și dai Enter. Dă click pe „Display" și acolo unde scrie „Device" scrie numele plăcii video.
Placa video e posibil să fie integrată (pe procesor sau pe placa de bază) sau să fie dedicată (adică o componentă separată).

După ce îl cureți de praf nu-i pune carcasa la loc. Pornește-l și uită-te la fiecare componentă (adică dacă se învârt toate ventilatoarele). E posibil să se fi defectat un ventilator, cel de la placa video. Astfel ea se supraîncălzește și se oprește automat.

| William explică (pentru SonicAndrei):

Cele mai mari jocuri care imi merg sunt Jade Dynasty si Forsaken world. Aveam lag in ele daca erau multi jucatori pe langa mine dar altfel mergeau bine. RAM 1280 mb, procesor AMD Sempron 2200+, mmx, 3DNow, 1, 5 GHz. PC-ul este destul de vechi, acum vreo doi ani am cumparat o placa de baza noua dar nu era nici aia foarte buna ( http://www.asrock.com/mb/SiS/K7S41GX/ ). Placa video NVIDA GeForce4 MX 440 with AGP8X.