| LittleDrop a întrebat:

Am o problema cu pc-ul. Inainte se restarta singur, dupa o perioada se inchidea singur, iar acum de vreo saptamana se blocheaza si nu mai pot face nimic pana ce nu-i dau restart. Se blocheaza repede, si e foarte enervant. Ce pot sa-i fac? L-am curatat in spate de praf.dar doar pe la placi. Oare ar trebui si ventilatorul?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| draky90 a răspuns:

Pai,in general,mai ales la placa video/procesor,poti sa te uiti sa vezi daca sunt depuneri de praf,acumulari de corpuri straine(par,etc) sub cooler/ventilator,daca totul este ok,trebuie o re-instalare de o.s. (windows), dar totusi, daca ai vreun programel sa ne spui ce temperaturi ai la placa de baza/proc/video, ar fi perfect, sa stim si noi ce-ti putem recomanda, cheerS!

| LittleDrop explică (pentru draky90):

Tocmai l-am reinstalat ieri, si nu s-a schimbat cu nimic. Nu stiu unde sa ma uit de temperatura din pacate. Voi incerca sa aspir ventilatorul.

12 răspunsuri:
| adsx a răspuns:

Procesoru le de vina

| LittleDrop explică (pentru adsx):

Si ce sa-i fac? Trebuie schimbat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca cu o alta sursa. Restarturile si opririle de la sursa sunt daca sistemul este deja curatat.

| Beretta a răspuns:

Daca se restarteaza singur ar putea fi probleme cu temperatura procesorului, cel mai bine ar fi sa instalezi din nou sistemul de operare, cureti pc de praf si eventual sa verifici daca mai are pasta termica procesorul

| LittleDrop explică (pentru Beretta):

L-am reinstalat ieri, si l-am si curatat, dar nu si ventilatorul. Ce e acea pasta termica si unde sa verific? N-am auzit de asa ceva pana acum big grin

| draky90 a răspuns (pentru LittleDrop):

Pfff,pai,poti instala programul AIDA,si-ti va spune la sensors,temperaturile componentelor tale,iar daca iti merg bine degetele te poti uita pe youtube,la un tutorial cum poti curata un pc de praf si cum poti schimba pasta unui procesor,sau si pe google, deoarece, trebuie sa vezi, degeaba iti voi explica, cheers!@

| LittleDrop explică (pentru draky90):

Scrie ca e de 39 grade. E mult, e putin? big grin

| draky90 a răspuns (pentru LittleDrop):

Pare ok,la placa video? daca acestea sunt ok, tiind sa cred ca este o problema de driver de la placa video, sau daca nu chiar placa, este destul de complicat sa-ti dai seama asa, sincer...

| LittleDrop explică (pentru draky90):

Am cautat cu aida, dar nu gasesc nimic de placa, sau nu stiu eu unde sa caut! big grin multumesc oricum big grin :*

| YoExp3rT a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema...eu l-am desfacut si am aspirat totul din el, la mine era problema la ventilator intrase prea mult praf inautru.

PS: Procesorul se incalzeste foarte tare si rapid, incearca sa folosesti un racitor la procesor sau "cooler".

| Beea18 a răspuns:

Posibil sa fie de la el dar daca zici ca ti s-a blocat incearca sa iti reinstalezi windowsul. s'ar putea sa iti fie stricat.