| XxMirelxX a întrebat:

Am o problema cu pc-ul : mi se restarteaza in continuu. la unitate se aude un ticait si mi se stinge si cand porneste tot asa se aude. am scos cablul de alimentare si ticaitul acela tot se aude ( dar nu porneste fiindca e scos cablul). va rog ajutati-ma. Multumesc big grin

11 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Ori e sursa defecta.si trebuie sa o schimbi!
Ori tensiunea la curent este prea mica si pc-ul nu poate porni pentru ca nu are suficient curent...
ori coolerul este infundat si se supraincalzeste placa video, sau/si celalate componente!
Dar daca spui ca ti se restarteaza imediat cum il pornesti ...cred ca problema este la sursa

| florin1979 a răspuns:

Ai facut overclock la el? daca da, intra in bios si mareste cu o treapta CPU voltage! daca nu, curata-l de praf, schimba pasta termoconductoare, muta memoria RAM, da reset la bios scotand bateria! intai incearca cu marirea cu o treapta a voltajului, daca nu vrea, desfa-l si vezi cat de curat e inauntru!

| Urzi23 a răspuns:

Daca nu ai experienta sa umbli in unit cent eu zic sa te lasi pagubas, ca faci mai mult rau.Il bagi in cutie si trap la un service.Daca ai manualul placii de baza vezi ca descrie in functie de nr piuiturilor si necazul. Poate fi PV putin iesita din slot, pot fi sloturile la memorii murdare. Pentru curatat folosesti o guma dai cu ea pe pinii PV scoasa afara, la fel si cu memoriile scoase le stergi conectorii.
Eu recomand service sau un specialist nu in soft ci in hard

| deeDEE1269 a răspuns:

Cand ticaie asa te anunta ca o piesa nu functioneaza bine verifica ramu hardu sursa curatal si pe urma vezi daca face tot asa are ceva placa de baza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dechidel si aspira praful din el! O sa mearga daca faci asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi sa nu fie de vina bateria.

| XxMirelxX explică:

P.s. dau fundabig grin

| XxMirelxX explică:

Am o carcasa care imi da de cap dar o rezolv eu. Mersi mult. Mai astept raspunsuribig grin

| XxMirelxX explică:

Cand il las mai mult inchis si il pornesc sta mai mult deschis

| XxMirelxX explică:

Mersi Urzi23 dar eu de asta am pus intrebarea sa vad daca il pot face eubig grin

| CSXmihai a răspuns:

1.Curatal de praf.
2. uita-te la ventilator.