| Hatze9000 a întrebat:

Buna dimineata TPU. Am o problema cu Pc-ul, deci cand pornesc pc-ul se aude cum porneste HDD-ul, se audte un ticait si apoi nu se mai aude, asa e un HDD normal, am meu are acel ticait si dupa catva minute sua dupa cateva ore, inainte nu facea asa sad si cand face asa se blocheaza pc-ul, e exact cum s-ar opri HDD-ul si ar porni din nou. Nu stiu care ar fi problema ori HDD-ul ori Sursa de alimentare. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Mihai_Myshu_1994 a răspuns:

HDD-ul este de vina poate o fi batranhappy in timp ele se uzeaza si incept sa se deterioreze. Incearca sa pui altul de la un prieten sa vezi daca mai face asa dar stiu sigur ca e hdd-ul de vina. Si tot ai zis de sursa, o sursa de 450-500w este de ajuns pentru un pc bun. Daca iti mai face asa hdd-ul mult o sa ajunga sa se bloceze si sa se strice de tot, daca ai hdd pe sata scapi ieftin un hdd de 1tb 7200rpm e 250 lei.

| Hatze9000 explică (pentru Mihai_Myshu_1994):

Am dus hdd-ul la un tovaras si la el nu face asa, ca am copiat tot ce aveam pe al meu l-am pus pe al lui ca sa-l pot formata pe al meu

| Mihai_Myshu_1994 a răspuns (pentru Hatze9000):

Incearca sa schimbi "cablul care duce de la HDD la placa de baza" si mufa unde intra hdd-ul in placa de baza. Ia sursa unui prieten si pune-o la tine si vezi daca mai face asa. Daca tot face asa sursa nu mai are suficienta putere.

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Prima problemă ar putea fi sursa de alimentare care fiind de calitate proastă a dus la distrugerea hard disc-ului, disc dur la care se pare că i s-o gripat acele de citire, de unde și sunetul acela.se știe că Hdd-ul SATA sunt mai sensibile la fuluctuațiile de tensiune, iar dacă sursa de alimentare nu e cum trebuie le va distruge prematur, mai ales dacă ai unul ce nu prea are ce căuta în gamming(Samsung de exemplu). Succes

| Hatze9000 explică (pentru DeyCj):

Nu stiu ce marca are sursa, nu are marca. stiu ca am HDD Western Digital