| Iustin_Maxim_1996 a întrebat:

Am o problema cu stickul meu usb, cand dau sa intru il el imi zice :,, You need to format the disk in drive G: before you can use it ".Am incercat doua metode iar la amandoua imi dadea eroare adica imi zicea ca nu s-a gasit nici un disk bootabil.Nu ma int ce am pe disk, vreau doar sa intru pe el si atat si sa-l pot folosi in continuare.Cine ma ajuta are funda!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NGheorghe a răspuns:

Ca sa îl folosești pentru a pune fisiere pe el trebuie sa îl formatezi (preferabil NTSF, dar merge si FAT32)... pentru asta mergi cu mouse-ul pe el, click dreapta si alegi proprietăți in noua fereastra cauți FORMAT - si așa ai șters orice ai avut pe el.
Stick-ul bootabil este un stick ce are un sistem pe el (Windows, Linux, etc) ...adică, orice stick ai avea, trebuie sa-l scoți afara de fiecare data când pornește calculatorul. Când vrei sa reinstalezi sistemul, atunci da, iei un stick, pui sistemul pe el (nu copy/paste ci in configurație de boot) si il bagi in calculator înainte de pornire. Calculatorul "booteaza" de pe stick doar dacă are sistem pe el.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă dai click dreapta și format (fără quick) îl formatează/duce procesul la capăt?

| gelu1970 a răspuns:

Mini tool partition wizard free
Vezi daca te lasa sa il formatezi.

| Tramadol a răspuns:

Am avut si eu problema asta si dupa cateva cautari pe Google, am realizat ca si stick-urile mai trebuiesc inlocuite...