| davidpetric a întrebat:

Am o problema cu ubuntu 11.04 nu mi se aude sunteul, Poate cineva sa ma ajute va rog?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Posteaza problema ta pe forum.ubuntu.ro si o sa fi ajutat sigur.

9 răspunsuri:
| gogus a răspuns:

Trebuie sa descarci driver-ul pentru placa audio

| Hanara a răspuns:

Pai sunt mai multe motive...
Unul dintre ele ar putea fi drivul placii audio(de obicei la placile integrate e problema).
Al 2lea motiv ar putea fi chair din cauza placii audio... sa se fi stricat/ars sau ceva de genu.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E placa audio integrata? Daca da atunci cauta-ti modelul placii de baza si descarca-ti driverul de pe site-ul oficial al producatorului (pentru Linux)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate am citit pe net driverul acestei placi audio este inclus in nucleul Linux de ani buni de zile. E o placa foarte veche. Eu cred ca Ubuntu refuza sa incarce driver-ul la pornire sau are erori/bug-uri. Incearca sa instalezi alta varianta de driver de aici:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=606371
-->ce te va duce la http://www.4front-tech.com/download.cgi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E prima data cand ai instalat Ubuntu, nu? Ai ghinion cu placa de sunet. De...cam asta e dezavantajul in lumea Linux. Nu se gaseste orice soft free si de calitate pentru PC-ul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum? Sa stiu si eu! tongue Nu stiu de ce postati multi pe site o intrebare la care dupa aceea gasiti singuri raspunsul, dar nu spuneti si cum ca sa citeasca eventual si altii care vor mai intampina problema(macar una similara). Intrebarile sunt publice si apar usor la rezultate pe Google.

| davidpetric explică:

Mi-am cautat driverul dar nu il gaseste pentru linux

| davidpetric explică:

AeroX a răspuns:
E placa audio integrata? Daca da atunci cauta-ti modelul placii de baza si descarca-ti driverul de pe site-ul oficial al producatorului (pentru Linux) --->>E placa audio FM 801

| davidpetric explică:

Problema rezolvata