| anonim_4396 a întrebat:

Poate Ubuntu 11.04 sa inlocuiasca cu totul Windows 7 pe un PC? In ce caz(uri)?

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

( Am scris, foarte multe, ca răspuns la întrebarea asta, peste 2 pagini, dar am făcut o pauză și s-a pierdut tot mesajul nesalvat. ) Un răspuns foarte scurt acum: Un sistem de operare poate înlocui orișice alt sistem de operare, la modul principial. La modul practic, sunt și softurile legate de un anumit sistem de operare, iar aici începe minunea. Dacă sistemul de operare 2 are softuri similare corespunzătoare celor din sistemul de operare 1 sau nu. Concret: Windows 7 este un sistem de operare pe bani. Cu El lucrează Microsoft Office care este soft pe bani. Open Office, de la Ubuntu poate citii dacă am ceva scris cu Word 2003. Nu am idee dacă poate citi ceva scris cu Word -ul lui Office 2007, ( cred depinde cum este salvat, materialul respectiv). Deci există riscul, să nu pot utiliza anumite lucruri legate de softurile dedicate unui anumit sistem de operare, trecând pe al doilea sistem de operare. Sistemele de operare Ubuntu Linux permit varianta de compromis, de a instala 2 sisteme de operare pe același hard. Ele Văd Windows-ul instalat anterior și nu strică nimic și se instalează în porțiunile libere ale hardului. Este vorba de instalarea în paralel a unui Linux Ubuntu cu un Windows iar la pornire te întrebă, cu care dintre cele vrei să pornești. Te întreabă este un fel de a spune, că dacă nu dai răspunsul, să selectezi repede în câteva secunde, el plecă pe Linux ( în câteva secunde). Este o soluție proastă asta, că cele 2 sisteme de operare folosesc sisteme de fișiere diferite și este preferabil să ai 2 harduri și pe fiecare, sistemul lui de operare. Pe același hard poți avea 2 Linux -uri sau mai multe, dar diferite, nu atât de asemănătoare cum ar fi Kiwi Ubuntu și Ubuntu. Dacă ai un calculator fix și un laptop și fiecare are un singur hard, este preferabil să cumperi un hard extern, iar pe hardul extern instalezi ce cunoști mai puțin, sau ce utilizezi mai puțin. În aceste condiții nu aș recomanda, să renunți la nici unul, din cele 2 sisteme de operare, ci să utilizezi ambele sisteme de operare, cu toată multitudinea lor de aplicații. Dacă ne punem problema corectitudinii umane, este preferabil să migrezi, spre softurile și sistemele de operare gratuite, decât să lucrezi cu softuri și sisteme de operare piratate. Dacă lucrezi corect, fiecare sistem de operare, are softurile dedicate lui și după preferință poți lucra cu ceva sau cu alt ceva. Ca răspuns final eu nu aș înlocui, ci le-aș păstra pe amândouă. Dacă nu ai cum, și ești forțat să faci alegerea înlocuirii, te gândești foarte serios, la care renunți, că renunțând la un sistem de operare, nu mai ai acces la lucrul cu softurile dedicate numai acelui sistem de operare. Se spune că sistemele Linux, necesită resurse mai mici. Adică dacă ai un calculator mai amărât, te descurci mai bine dacă ai un Linux pe el, decât dacă ai Windows. Nu pot confirma o asemenea afirmație, că eu utilizez, Kiwi Ubuntu Linux, iar mai nou și cu Ubuntu 11.04 numai de câteva luni, iar anterior am lucrat cu Windows XP și cu softurile lui. Deci problema esențială, nu este a înlocuirii, ci a utilizării softurilor făcute special, pentru un anumit sistem de operare, care ar putea să nu mai aibă softuri similare, la al doilea sistem de operare.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca il poate inlocui, in toate cazurile si acesta este un sistem de operare la fel ca W.7. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| ill_9239 a răspuns:

Linux-ul este mai bun decat Windows din mai multe motive:
1. Nu crapa aplicatiile asa cum se intampla in Windows, mai putine buguri deci.
2. Interfata cu utilizatorul nu este construita ca pentru "prosti" cu intrebari la tot pasul ca in cazul Windows-ului.
3. Are linie de comanda pentru utilizatorii avansati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ei asa da happy