| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu un router de la TP-Link TL-WR720N.Am incercat sa ma conectez la reteaua de wireless si imi apare semnul exclamarii jos pe conexiune in taskbar si scrie no internet access.
Am introdus cablul de internet in laptop si functioneaza dar in router nu il identifica, nici ledu'ul nu lumineaza pe pictograma cu "globul".Am incercat sa-l setez din browser dar degeaba.Ce pot sa fac? Va rog ajutati-ma!

7 răspunsuri:
| master77 a răspuns:

Intra in cmd
scrie ipconfig /release
daca nu merge scrie
ipconfig /renew
Daca nici asa nu merge inseamna ca nu ai configurat bine router-ul. Cheama un prieten care stie mai bine sa te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti invata sa setezi un router sau poti chema pe cineva sa o faca pentru tine. Mai intai, invata sa faci diferenta dintre un switch, router si modem.

| Generalul a răspuns:

Eu am un WR740N si n-am avut probleme cu el.Depinde cum te conectai la internet in primul rand. Intra la Network-Wan si apoi da-i detect, vezi daca gaseste singur setarile, daca nu trebuie sa pui netul iar pe direct si sa notezi setarile de acolo si apoi sa le completezi aici. Incearca sa dai si reset la router (inchide-l un minut si apoi porneste-l iar) si vezi daca se schimba ceva. Verifica intai cu alt cablu care sa intre in laptop si vezi daca se conecteaza asa, apoi te poti uita daca nu e o problema cu wireless-ul (nu sunt instalate bine driverele laptop-ului pentru asta etc)

| flyer90 a răspuns:

Ai facut setarile pentru internet in primul rand? ISP-ul tau sigur tine cont de un user si parola, de ip, sau macar de mac

| AntalDaniel1989 a răspuns:

Mai reseteaza dispozitivul scoate-l din priza pune-l iar

| Denis_Bodor_1994 a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema...E foarte simplu!
Deci intai cauti pe router butonul de reset, apoi intri pe http://tplinklogin.net (daca ai router de la tplink), iar cant intri pe site iti va cere un username si o parola (sunt random) deci vei introduce username: admin, si parola: admin. In momentul in care te-ai logat vei cauta in pagina web in partea stanga sus QUICK SETUP, ai dat click, apoi dai next, si si iti va cere usernameul si parola pe care o ai la rds, dai next, dupa ce ai dat next selectezi Romania( e in mijlocul pagini printre primele randuri), apoi dai finish/reboot, si cam atat.

Bafta

P.S la mine asa a functionat intodeauna!

| Latif_Bogdana_1976 a răspuns:

Urmeaza instructiunile astea (asa am facut si eu ) http://www.youtube.com/watch?v=xXdIZrLgXZ4 Bafta!