| TheGrooveStreet a întrebat:

Am o problema cu un router Wireless Tenda. Am reusit am scris username si parola toate bune si frumoase imi gaseste dispozitivul insa firul ethernet care intra in pc(n-am wireless la pc) nu are net. Iar cand ma conectez la Tenda imi cu wireless-ul de pe telefon imi deschide pagina de introdus username pass. etc. ce sa fac? putin ajutor? Am modem de la rometelecom AX-smart sau ceva de genu cu o sg iesire iar firul din modem intra in routerul wireless.

2 răspunsuri:
| S3c0ndSh0t a răspuns:

Nu l-ai configurat bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai din modem bagi in router in portul wan, intri pe router si faci setarile pentru romtelecom (ip static, dhcp, user si parola, nu stiu cum ai la romtelecom), dupa ce faci setarile ar trebui sa iti mearga, routerul o sa aloce ip uri locale de genul 192.168.1.xx la toate calculatoarele conectate la el, fie pe fir sau wireless
Telefonul iti cere cand iti gaseste un wireless ssid -ul si parola