| Dobrinx a întrebat:

Am o problema extraordinar de mare. Vreau sa invat limbajul java. Am gasit tutorial, am descarcat tot ce trebuie, respectiv JSE, JME si JEE [ pentru inceput ].

Am instalat tot.

Da frate, cum naiba intru in java? Cum incep sa scriu ceva in program. Efectiv nu reusesc sa intru. In tutorial nu imi spune unde sa intru in ce aplicatie. Efectiv de 3 ore incerc sa intru in nenorocita aia de consola sa incep prima lectie din tutorial.

1. Scriererea codului sursa
class FirstApp {
public static void main( String args[]) {
System.out.println("Hello world!");
}

Si nu stiu unde sa intru, am intrat acolo unde am instalat JSE, am dat pe toate programele alea de tip application care cred ca sunt peste 20 [jcmd, javaw etc. ]

Deci nu reusesc. Nu stiu de unde trebuie sa incep.

Cine poate sa imi explice? Macar sa ajung sa deschid consola aia, dupa o sa ma descurc.

Stiu ca este de ras si pare penibil dar nu am idee de nimic.
Multumesc pentru ajutor!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai doua variante.

Ori iti instalezi frumos un IDE care face totul pentru tine

https://www.cis.upenn.edu/~matuszek/cit591-2004/Pages/starting-eclipse.html

Ori faci in consola toata treaba tu cu manuta ta

https://www.thoughtco.com/creating-your-first-java-program-2034124

Recomand prima varianta

| Dobrinx explică (pentru suntserios):

Multumesc enormmm. De eclipse am auzit de acum 1-2 luni, dar site-ul principal nu mai mergea si nu stiam de unde sa il descarc big grin

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Folosesti eclipse sau orice alt program, o sa dureze mult timp sa inveti, nu este tocmai usor. Secretul este perseverenta.

| flixbuster a răspuns:

Fara IDE:
- instalezi JDK;
- instalezi Notepad++ (merge si Notepad simplu dar nu are syntax highlighting);
- scrii codul in Notepad++ si salvezi fisierul sursa cu extensia *. java;
- compilezi din command line cu "javac" (de vazut optiuni in docs);
- executi din command line cu "java" (tot asa, de vazut optiuni in docs).

Succes!