| macholyco a întrebat:

Am o problema la PC
Am cumparat un pc, si nu avea buna bateria bios, tot imi facea faze cand il scoteam de la curent
Am schimbat bateria dar vad ca in bios tot nu am setate ceasul si toate cele cand il scot de la priza?
Si uneori cand intru in Windows imi sta 5 secunde apoi se blocheaza mouse, tastatura, monitor iar pc-ul merge...
BIOS ASUS
Help plz.

Răspuns Câştigător
| Nelu62 a răspuns:

Daca il scoti din priza setarile din BIOS raman salvate. Ai baterie noua.

| macholyco explică (pentru Nelu62):

Dar cand stau mai mult la pc se blocheaza adica beculetul de la unitate numai palpaie, se opreste tot si mouse, tasta, monitor tot e de la baterie? sau are ceva PC-u?

5 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Dar ai setat in bios data si ora dupa care salvezi cu f10 si ok?

| macholyco explică (pentru MskDesign):

Baiatul care mi-a dat pc-ul mi-a zis sa intru in nu stiu ce Asus O.C Profile si sa dau load la primul profil, dar vad ca tot asa face uneori, sau merge cat merge o ora doua apoi iar se blocheaza...
Daca setez ceasul si data perfect si scot din priza ramane? totul salvat?

| Nelu62 a răspuns:

Va trebui sa intri in BIOS pentru a pune ora exacta, data, anul:
http://studioextensa.com/2013/11/resetare-bios-cum-procedam/

| macholyco explică (pentru Nelu62):

Baiatul care mi-a dat pc-ul mi-a zis sa intru in nu stiu ce Asus O.C Profile si sa dau load la primul profil, dar vad ca tot asa face uneori, sau merge cat merge o ora doua apoi iar se blocheaza...