| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema majora! sad De curand mi-am luat un nou calculator, si normal, mi-am luat si un software( windows 7). Toate bune si frumoase, am verificat software-ul pe VM pe vechiul calculator si a mers, iar cand intru in BIOS pe noul PC pot umbla lejer cu mouse-ul si tastatura. Apoi imi pun CD-ul si dupa chestia cu "Windows is loading files", chiar la primul pas, cu alegerea limbii, ma rog, pur si simplu mi s-a blocat mouse-ul si tastatura si tin sa mentionez ca nici PC-ul nu il pot inchide decat sa il scot din priza. Am reintrat in BIOS, imi mergea, iar cand sa il reinstalez, iar mi se blocheaza. Ce pot sa fac, help, FUNDA!

6 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

S-ar putea să-ţi facă aşa că nu ai driverele necesare USB şi de-aia se blochează. Dacă ai porturi PS/2 (măcar unul ai sigur), conectează o tastatură PS/2 sau mouse şi vezi dacă merge. Alea nu au nevoie de drivere că-s direct pe placa de bază. Daca merge de-acolo e. Instalezi OS-ul aşa şi după ce îi pui driverele ar trebui să mearga şi tastatura plus mouse-ul prin USB. Dacă nu ai aşa ceva, instalează Windows 10. Ăla are mai multe drivere native şi s-ar putea să-ţi meargă din prima.

| Fatayou a răspuns (pentru Gizăz):

Nu nu sunt conectate la USB, ci chiar unde le e locul, sa zicem asa( adica la port PS/2, cum ai zis tu). Si cum am mai mentionat mai sus, calculatorul mi se blocheaza ( nu il mai pot inchide). Oricum mersi de ajutor!

| Gizăz a răspuns (pentru Fatayou):

Atunci încearcă să conectezi altele prin USB. S-ar putea să nu-i convină plăcii de bază tastatura sau mouse-ul.

| Fatayou a răspuns (pentru Gizăz):

Tocmai mi-am dat seama cat de tampita sunt laughing)) Am uitat sa instalez placa de baza. laughing))

| Fatayou a răspuns:

Tot nu am gasit o rezolvare. Pfff sad

| Gizăz a răspuns (pentru Fatayou):

Ai zis că e nou. Dă-mi un link spre el.