| VladXRO3746 a întrebat:

Am o problema la PC.
Mi-am achiziționa un HDD pe SATA-III și după ce conectez cablurile și îl pornesc nu mi-l arata.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Tasteaza disk management
In bara de cautare,
Si in aplicatia Disk Manager ce apare, aproape sigur ti-l arata.
Il selectezi, apoi click dreapta pe el, si alegi New Volume, alegi litera (de fapt o atribuie Windowsul in mod standard, tu trebuie sa dai doar Next... )

La final, iti va aparea in ThisPC, si il poti si formata.

Daca vrei sa il partitionezi (sa il imparti in doua sau eventual mai multe partitii), tot din Disk Manager se face.
Click dreapta pe noul HDD, alegi Shrink Volume, apoi se va crea un spatiu nealocat (unpartitioned space).
Dai click dreapta pe acesta, si alegi Extend Volume, insa alegi (introduci) doar aproximativ jumatate din capacitate, (daca vrei sa il imparti in doua.)
Apoi repeti operatia pentru spatiul ramas.

| VladXRO3746 explică (pentru NLS):

Am facut cum ai spus tu, imi apara new volume dar nu ma lasa sa apas pe el.

| NLS a răspuns (pentru VladXRO3746):

L-ai selectat inclusiv din partea de jos, de la acel dreptunghi?

https://www.lifewire.com/......052f96.PNG

Ce brand si model e?

Ai incercat si cu alte cabluri SATA
(de semnal... si alimentare de la sursa)?

In alta ordine de idei, daca ar fi defect, fie nu ar aparea deloc in Disk Manager, fie apare, insa in momentul cand il selectezi, PC-ul se va bloca, primesti freeze, etc

In BIOS ai intrat, acolo il vede?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

L-ai partitionat si formatat?

La Windows in coltul din stanga jos bagi comanda:

diskmgmt

| relian a răspuns:

Daca nu il vede inseamna cai mort, adica nu-i bun, ai achizitionat un hard defect laughing

| anonimg a răspuns:

NLS a răspuns bine și merită fundă.
Este normal să nu îl vadă, și trebuie să îl faci tu vizibil din Disk management.

| zilog a răspuns:

Credeam că nu îti vede HDD-ul în bios!