| Myr3ll1994 a întrebat:

Am o problema mi-am cumparat o placuta de ram de 512 eu inainte aveam 512 ram i-am bagat in calculator am pornit calculatorul dar tot 512 imi arata care este problema trebuie sa reinstalez windowsul

8 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu are treabă cu reinstalarea windows-ului.
Şi eu mi-am făcut recent upgrade la RAM tot de la 512MB la 1024MB (1GB) şi nu mi-am reinstalat windows-ul.
Dar, aşa cum ţi s-a spus deja, când ai cumpărat-o ar fi trebuit să te uiţi la plăcuţa de 512 pe care o aveai deja în calculator şi să iei una la fel. Să fie tot ddr (1, 2 sau 3) şi să aibă aceeaşi frecvenţă de lucru, 400Mhz, cred că era a ta.
Desigur există şi posibilitatea ca tu să fi pus plăcuţa greşit deşi nu prea îmi dau seama cum puteai face asta.
Oricum, verifică detaliile ce ţi le-am dat mai sus şi apoi revino cu întrebare.

| costymaximus a răspuns:

Plăcuțele de memorie trebuie să fie de același tip(ddr, ddr2, ddr3)și să aibă aceeași frecvență de lucru.Trebuie să ai grijă la acest lucru, plus la montare trebuie să le introduci cu grijă în sloturile lor.

| smartalogu a răspuns:

Hai sa raspund eu la bietu baiat. Evident cei care au raspuns mai sus NU se pricep prea bine la calc. Deci in legatura cu ce s-a spus mai sus. Rami cumparati de tine NU trebuie sa fie neaparat de acelasi tip. Au fost calculatoare care aveau si SDRAM si DDRAM si mergeau perfect cu 1 modul SDRAM si 1 modul DDRAM in ele. Legat de "frecventa de lucru" (traducere nu chiar proasta as zice eu) NU trebuie sa fie la aceiasi frecventa. Daca ai un modul DDR1 la 400mhz si unul DDR1 la 266mhz vor functiona perfect impreuna DAR la frecventa cea mai mica, respectiv 266mhz. Legat de sloturi acum, pentru cine nu stie inginerii, proiecteaza lucrurile astfel incat "mocofanii" sa nu poata incurca ceva la montare. Altfel spus iti trebuie nitel nerv in tine ca sa montezi o placuta de DDR2 pe un slot de DDR1, pentru ca NU SE POTRIVESC. Sloturile si modulele de memorie, ori fi identice ca marime, dar au o gaurica de ghidaj pe ele TOCMAI pentru a nu gresi sa pui DDR1 in slot de DDR2, si inver SI pentru a nu gresi sa montezi placuta de memorie pe dos. Legat de instalarea windowsului. NU este nevoie sa instalezi nimic. NU are legatura windowsul cu cata memorie ai tu in calculator. Poti sa schimbi si placa video si procesorul si ramii, tot nu trebuie sa iti reinstalezi windowsul. DOAR ca pentru anumite componente la prima pornire windowsul o sa iti ceara sa instalezi niste driveri sau o sa ii instaleze el automat. Deci si asta e "Busted". Acum revenind la problema da. Ai grija cum ai montat memoria in slot. Sa fi sigur ca ambele cleme de la capete au "sarit" cand ai apasat memoria in slot. Sa fi sigur ca slotu nu era prin de praf (doar iti mai cureti calc din cand in cand nu?). Misca putin modul dupa ce il introduci in slot ca sa fi sigur ca e montat cum trebuie. In rest nu trebuie sa faci nici o alta setare pe nicaieri. Doar instalezi modulul de memorie si trebuie sa iti vada automat 1024 mb. Daca de ex instalezi un modul de 266 mhz intr-un slot de "dual chanel" si unul de 400 mhz intr-un slot echivalent (tot de "dual chanel") (de obicei au aceiasi culoare) atunci optiunea asta nu iti va functiona, DAR memoria toata (1024) va functiona pe "single chanel". Sper ca am reusit sa te lamuresc. Daca mai ai probleme cauta-ma pe mitrynicolae@yahoo.com

| Floreenofficial a răspuns:

Probabil ca nu ai conectat-o bine, iar calculatorul tau nu o recunoaste.

| LawR3n a răspuns:

"Frecvenţă de lucru" lol. De unde aţi scos-o pasta? Ca la bancomat "interogare sold" - traducere mota mo?
Se referă că pe ei scrie dacă sunt de 400 mhz sau alceva. Încearcă alt slot şi/sau un reset la bios (dacă nu ştii cum să dai reset la bios, întreabă sunt şi eu curios)

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu trebuie reinstalat nici-un windows pentru fiecare com in parte, daca nu o connectai bine nu mai aveai calc acum, si vezi in cartea placi de baza QVL ce placi de memorie suporta si la ce vrecvente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde era "asu"