| Böcäñcēä_Gabrïel_2001 a întrebat:

Salut, astăzi mi-am cumpărat doi rami ddr2 si in calculator mai aveam un ram tot ddr 2 si mergea, când i-am băgat pe aia doi care i-am cumpărat astăzi mi sa inegrit ecranul iar după ce i-am scos mergea cu ala mai vechi... Ce trebuie sa fac? Sa îmi reinstalez windowsul?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ne spui ce placa de baza ai si ce RAM ai cumparat si noi iti spunem unde ai gresit.

| Böcäñcēä_Gabrïel_2001 explică (pentru Salontanul):

Nume placa de baza : Hewlett-Packard HP Compaq dc 7600 Small Form Factor
Rami care mi i-am cumpărat: 1Gb 2R×8 Pc2-5300U-555-12

| Salontanul a răspuns (pentru Böcäñcēä_Gabrïel_2001):

Placa ta de baza suporta memorie de 1 Gb la 533 si 667 Mhz. Memoria ce ai cumparat-o este la 667 Mhz. Daca cea veche este la 533 Mhz nu vor functiona impreuna. Asa ca scoate memoria veche si incearca cu cea noua. Daca merge atunci mai cumperi de 667 inca 2x 1Gb si te-ai scos. Daca nu mai spune-ne aici ce ai constatat.

| OldSoul a răspuns:

Exista posibilitatea sa fi cumparat o placuta de ram arsa si de aici toata problema.
Incearca sa-l pornesti doar cu noua placuta, daca problema persita cel mai probabil este arsa, iar daca se deschide cu noua placuta exista posibilitatea ca diferenta de frecventa dintre cele doua placute ram sa creeze aceasta problema.

| DavidoffUser a răspuns:

Specs rami -toti 3 (model, producator); au modelul si seria pe ei
specs placa de baza (socket, producator, model )
iti cer toatea astea pentru ca nu e de la windows, e problema de compatibilitate intre rami si placa de baza.