| xDarKy a întrebat:

Am o problema, si stiti ce ma oftic.Am un stic de de 32 GB si nu il mai citeste in alte pc-uri nici mie.Si nu stiu ce are, nu l-am udat nu nimic zice "Usb device not recognized `` Imi spuneti daca se repara sau daca il arunc. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Foarte interesanta sugestia ta, dar, daca nu ai probleme cu windows-ul, merita sa-l reinstalezi? Persoana in cauza a spus ca l-a verificat si pe alte calculatoare. Oare toate sistemele de operare au probleme si stick-ul nu? Greu de crezut...

7 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Am si eu un stick cu aceeasi eroare
"Usb device not recognized". Initial, am crezut ca e de la virus si am cautat programe speciale de formatare usb. Daca nu il recunoaste, inseamna ca s-a stricat. Probabil modul de manevrare a dus la deteriorarea lui, chiar daca nu l-ai udat cu apa.
Poate altcineva are o alta solutie, desi tind sa cred ca a devenit total nefunctional.

| Andrei7520152 a răspuns:

De acord, poti sa-ti formatezi windowsul. inainte de asta, lasa stickul in usb si booteaza de pe un cd windows. dupa cateva minute, ar trebui sa-ti apara un ecran albastru unde poti selecta partitia in care vrei sa instalezi windowsul. De regula, programul recuneaste si stick-uri sau alte periferice conectate la usb. daca nu ti-l recunoaste nici acolo, inseamna ca problema e de la stick si nu de la windows.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru dannyel86):

Nu e chiar asa. am avut un stick de 2gb mai demult si nu mi-a recunoscut pc-ul. am incercat la alte doua calculatoate, la fel. gasea ceva dar nu reactiona in nici cum. am intrat cu windows live in calc, mi-a recunoscut stick-ul, l-am formatat si dupa aia a fost ok. normal ca nu a fost ceva de la sistemul de operare, a fost de la stick. e mai grav la el ca primeste eroarea cu "usb device not recognized" dar ar fi bine sa fie 100% sigur ca stick-ul e praf inainte sa-l arunce, parerea mea.
e treaba lui ce face

| dannyel86 a răspuns (pentru Andrei7520152):

Total de acord. Trebuie sa incercam si metoda data de tine.
Cand vom reinstala windows-ul, ne vom folosi de sugestiile tale pentru a ne salva stickurile.
Ai pomenit de Windows Live si nu stiu despre ce e vorba. Poate vii cu cateva lamuriri. Cunosti si alte metode de formatare, in afara de cele standard? (nefunctionale, in cazul nostru). Multumim!

| dannyel86 a răspuns (pentru Andrei7520152):

Foarte interesanta sugestia ta, dar, daca nu ai probleme cu windows-ul, merita sa-l reinstalezi? Persoana in cauza a spus ca l-a verificat si pe alte calculatoare. Oare toate sistemele de operare au probleme si stick-ul nu? Greu de crezut...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca asta, daca nu merge, reinstalezi windowsul http://www.youtube.com/watch?v=wBUwKruc6lc

| olivert1310 a răspuns:

Stik-urile nu se repara. Daca este stricat nu ai decat sa-l arunci. Eu am doua Kingstone de 32 gb si nu am nicio problema cu ele. Functioneaza perfect. Ce marca este al tau? Sfatul meu ar fi sa reinstalezi windows-ul si apoi sa incerci din nou. Daca vreodata incepe si iti recunoaste stik-ul primul lucru pe care sa-l faci :FORMATEAZAL! Sa nu incerci sa intri in el, doara formateaza-l, s-ar putea sa aiba virusi. Multa bafta!

| akaleesh20 a răspuns:

Altul nou din pacatestraight face... funda?