| DaGGerDMG a întrebat:

Am o sursa de 300W (HP PS-6301-02) si as vrea sa i pun o placa video Pulse RX550 2GB care consuma 65W. Placa mea video consuma 50W si procesorul 65W. Duce sursa rx 550 ul?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu prea multe despre aceasta suras dar banuiesc ca nu este una prea buna. Sa zicem ca totusi da 80% din cei 300 W inscrisi pe ea(nici o sursa nu da 100% din ce-i inscris) asta inseamna 240 W (in cel mai bun caz). Pun pariu ca impreuna cu celelalte piese se consuma mai mult. Daca iti cunosti bine calculatorul fa-ti un calcul de necesar aici: http://bit.ly/25N8UCW
Atentie! La pisele care nu le gasesti corespondentul trebuie sa pui ceva asemanator. Exemplu: daca nu gasesti denumirea procesorului tau trebuie sa pui tot unul de 65 W.

| Superior a răspuns:

Ar trebui sa o duca, dar totusi aia e o sursa destul de slaba, din care sunt mai mult sigur ca cei 300W nu sunt reali. Vezi cum se descurca. Eu as schimba sursa https://www.pcgarage.ro/surse/thermaltake/litepower-gen2-550w/ De asemena daca intentionezi sa mergi cu sursa care o ai vezi daca placa video necesita alimentare separata sau nu.