| Frank51 a întrebat:

Am o sursa de 500w 80+ bronze, cam cat este eficienta reala? 80% din 500, insemnand aproximativ 400w?

7 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Daca este de 500 inseamna ca este de 500w, eficienta poate sa fie si de 100%, depinde ce alimentezi, conditia este sa se incadreze consumul pana in 500w.

| Frank51 explică (pentru Raducons):

Nu exista eficienta 100%.

| Raducons a răspuns (pentru Frank51):

Cine a zis asta, ti-am zis ca depinde de consumator.

| Frank51 explică (pentru Raducons):

Fizica elementara mi-a zis asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Nu era formula randamentului R/(R+r)? Daca R nu exista (consumatorul nu exista), nu ramane 0/r adica 0? Randamentul daca nu bagi consumator e 0%.

| Frank51 explică (pentru anonim_4396):

Daca consumatorul nu exista, atunci nu exista nici randament. Definitia randamentului este cat % din energia totala este folosita ca energie utila, spre exemplu la un bec led de 10w, 9w sunt folositi util pentru a reda lumina vizibila, 1w este energia disipata(prin caldura, samd).

Eficienta 100% ce spunea cineva mai sus inseamna energia totala este egala cu energia utila, ceea ce este imposibil. De ce? Pentru ca la trecerea curentului electric printr-un conductor se produce efectul Joule(google pentru mai multe informatii). Asa ca oricat de avansati suntem, nu putem produce sisteme eficiente 100%.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Ti-am dat tie tag in loc sa-i dau lui. Si da, 0 inseamna ca nu exista.