| profil6568923 a întrebat:

Am pentru un PC doua memorii de 4 GB si una de 2 GB.
Sa le pun pe toate sau doar pe alea doua de 4 GB pentru a lucra dual channel? Daca o pun si pe aia de 2 GB anualeaza dual channel?
Memoriile au aceeasi frecventa, latenta si acelasi producator.

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Nu conteaza. Dual channel inseamna ca un pc lucreaza cu 2 placute ram. Le poti pune pe alea de 4gb. Un pc cu o singura placuta ram, este single-channel. Bft

| profil6568923 explică (pentru Jipa95):

Pai am 3 placute(doua de 4 si una de 2), sa le pun pe toate 3?

| Jipa95 a răspuns (pentru profil6568923):

Daca ai 3 sloturi pe placa de baza, nu vad de ce sa nu le pui, dar sa fir toate acelasi ddr, 1, 2 sau 3 daca ai 2 ddr 2 si 1 ddr 3 pune-le pe acelea 2. bft

| Bogdan1234435 a răspuns:

S-ar putea sa ai probleme la botare daca le pui pe toate 3 pentru ca kit-urile nu sunt compatibile... incearca si ai sa vezi

| bulbulica a răspuns:

Nu am foarte multe cunostinte hardware, dar dupa parerea mea si din ce am citit pe internet despre dual channel ar fi ca merge atat timp cat au aceeasi frecventa. M-am documentat daca merge si cu performante diferite ( 4 GB si 2 GB ) si nu am gasit nimic in neregula cu asta. Nu uita de versiuni 64 biti ca sa poti accesa mai mult de 3, 25 GB happy. Acesta este doar un sfat, incearca un specialist pentru a fi sigur.