| DanielDanny a întrebat:

Am primit o pereche de casti PlayStation3 stereo headset de la un prieten dar nu are adaptor wireless si nici mufa jack... Ce pot face cu ele?

Am incercat sa le caut cu telefonul dar nu cred ca au bluetooth.

Ce pot face sa le folosesc? Exista vreun hack, de exemplu sa le desfac si sa le lipesc un cablu de 3.5 jack? (Am pistol de lipit si cunostinte de baza dar nu stiu la ce sa ma astept cand le desfac asa can astept mai multe opinii.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=RoWnVGLq0AM
Cred ca ar merge bine conectate la un cablu cu 4 fire, 2 pe stanga, 2 pe dreapta si o mufa jack de 3.5
Eu as dezlipi sau taia sau deconecta cele 2 difuzoare de la circuitul electronic si le-as conecta la un cablu cu mufa jack de 3.5mm. Poate ca merge si microfonul conectat la alt cablu cu alta mufa jack de 3.5mm.
http://www.circuitbasics.com/how-to-hack-a-headphone-jack/
http://electronics.stackexchange.com/......le-from-an
http://www.epanorama.net/circuits/microphone_powering.html#soundcard

http://qph.ec.quoracdn.net/main-qimg-62fa3146e6c85a95e53488a48388e99f

Asa sunt legaturile in castile mele si cred ca asa trebuie facute:
http://s19.postimg.org/elapf7o2r/casti.jpg

| DanielDanny explică (pentru LinxCont):

Ca sa mearga cum trebuie, daca ar fi sa leg un cablu (un prelungitor cu 2 capete Jack 3.5mm si tai unul din capete) ar trebui sa le leg direct la circuit pentru a trece mai intai prin amplificator si apoi in casti, daca nu, o sa se auda foarte incet (depinzand de impedanta/curentul care intra in ele) si nu o sa pot sa controlez volumul decat prin PC sau telefonul conectat. De mic nu ma intereseaza ca nu il folosesc, dar daca exista o varianta in care pot sa mentin castile intacte, voi cauta mai intai varianta asta.

| LinxCont a răspuns (pentru DanielDanny):

De obicei castile au 2 difuzoare cu o impedanta "sau rezistenta" asemanatoare (daca au o "rezistenta" de la 10ohmi in sus, merg bine conectate direct la mufa de 3.5mm) si de aceea presupun ca se incadreaza in limitele obisnuite si nu se va auzi foarte incet. Legarea firelor se face simplu, 2 fire pentru o casca, 2 pentru cealalta, legate direct la cele 2 difuzoare.
Ca sa poata fi folosit amplificatorul din casti trebuie cunoscuta schema electrica sau macar sa se cunoasca ceva despre circuitele folosite, se cauta circuitele pe google, se vad caracteristicile, se fac legaturile unde trebuie, poate sa fie nevoie si de cateva componente suplimentare cum ar fi 2-4 condensatoare, potentiometre semireglabile pentru fixarea volumului optim sau niste rezistori corespunzatori. O alta problema va fi alimentarea amplificatorului din casti cu curent electric, daca circuitul de incarcare e defect sau daca acumulatorul e epuizat.
Mult mai simpla ar fi conectarea prin fire si jack de 3.5mm.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca castile sunt fara fir si nu functioneaza, prima data asigura-te ca are bateria buna si este pornit.
Castile functioneaza cu bluetooth, ca urmare trebuie sa cauti semnalul ca atare.

Ca sa legi fire cu jack, trebuie sa masori o pereche de casti functionale, sa vezi care fir unde se leaga pe jack si mai ales unde se leaga firul comun. Si impedantele trebuie sa fie corespunzatoare, deoarece daca sunt mai mici, atunci risti sa arzi aparatul la care le conectezi, iar daca sunt mari, atunci sunetele se vor auzi mai slab.

| DanielDanny explică (pentru Bula):

Sunt incarcate si merg, se aprinde becul albastru de la mic si scoate un sunet. Cand opresc/pornecs mic-ul becul seface rosu cateva secunde. Dar mai exact cum intru in modul pair sa il pot gasi cu telefonul prin bluetooth?

| Bula a răspuns (pentru DanielDanny):

De aici poti descarca manualul castilor (pdf), poti gasi in el toate informatiile ce ai nevoie:
https://www.playstation.com/......GB_WEB.pdf

Aici scrie ca, becul rosu aprins odata indica faptul ca bateria este DESCARCATA si trebuie incarcata (de la u port USB).

| DanielDanny explică (pentru Bula):

Dar nu spune in acel pdf cum se ajunge in modul pair, spune doar cum se aprinde ledul in acel mod, am mai cautat pe google si spune ca ledul ar trebui sa se aprinda rosu si verde alternativ in modul pair, sunt confuz... sunt mai multe modele?

| Bula a răspuns (pentru DanielDanny):

La tine, prima data trebuie sa-i INCARCI BATERIA!
Cand este deja incarcat si le pornesti, pe telefon trebuie sa-ti apara castile pe lista semnalelor bluetooth.
Faci conexiunea de imperechere, ca la orice alt aparat.

| DanielDanny explică (pentru Bula):

Bateria e incarcata complet, asta e primul lucru pe care l-am facut, le-am aprins imi da semnal sonor in modul connection standby dar nu le gasesc cu telefonul. Apoi din modul OFF am tinut apasat pana a intrat in modul pair cum zice in manual ca trebuie sa se aprinda ledul dar tot nu le gasesc, si am incercat si cu tableta si tot nu, incep sa cred ca cei de la Sony au facut asta imposbil din motive de "marketing". Multumesc mult ca ai incercat sa ma ajuti, o sa mai caut, ca as putea eu sa le lipesc un cablu jack direct la boxe dar nu ma pricep cu impedanta si nu vreau sa incerc si sa le desfac degeaba...

| Bula a răspuns (pentru DanielDanny):

Uite-te atent, ce inseamna Led-ul ROSU aprins O singura data!
Cred ca acolo este cheia problemei.
(bateria nu este suficient de incarcata, poate fi si defecta, ar trebui masurata).

| DanielDanny explică (pentru Bula):

See aprinde de 3 ori ledul rosu cand verific bateria deci este incarcata, am zis prima data ca see aprinde ledul rosu cand opream si porneam mic-ul dar can verification bateria de aprinde de 3 ori ca in manual. Oricat de putina sau multa baterie ar avea daca see aprinde tot trebuia sa apara ceva daca era posibil, dar cred ca nu este posibil sa pentru can s-ar putea ca cei de la Sony sa aiba altfel de technologie wireless in ele care see conecteaza doar la adaptorul lor wireless.

| Bula a răspuns (pentru DanielDanny):

Americanii deseori spun wireless connection si la conexiunea de bluetooth (si acela-i fara fire, dar sunt alte frecvente si codare).
Uita-te si la semnalul bluetooth a telefonului tau si daca nu cumva este pe "ascuns"!
Daca da, fa-l vizibil intai, sa se "gaseasca" aparatele intre ele.

| DanielDanny explică (pentru Bula):

Am incercat si asta si am incercat sa le conectez cu 3 dispositive diferite. Le-am si resetat cu un ac cum zice in manual dar nici asta nu a mers. Am gasit pe undeva ca unele modele sunt wireless, nu bluetooth si se conecteaza doar cu stickul adaptor... Multumesc inca odata ca m-ai ajutat dar cred ca ori va trebui sa caut in stick adaptor, or sa le desfac sa le conectez direct.

| Bula a răspuns (pentru DanielDanny):

In manual nu scrie nimic de stick adaptor.
Incearca si cu un alt telefon conectarea, iar daca nu merge scrie fabricantului un e-mail.

| DanielDanny explică (pentru Bula):

Scrie la "Using the headset with a PC" wireless adaptor care see baga si in PS3 cand vrei sa folosesti castile.

| Bula a răspuns (pentru DanielDanny):

Oooooo!
Deci asta-i secretul... big grin
Eu ti-am cautat manualul, tuai gasit in ea solutia. happy

Acum trebuie sa cauti un asemenea adaptor. Nu poate sa fie scump, cred ca poti comanda una prib careva firma care vinde /repara asemenea PS-uri, dar s-ar putea sa gasesti de vanzare si pe careva sit de vanzare (OLX, E-MAG, Amazon etc).
Parerea mea este ca numerita stricate castile montand pe ele fire direct, s-ar putea sa nu mai functioneze sau nu corespunzator.