| king5151 a întrebat:

Am primit un mesaj pe whatsapp de la un numar cu prefix +1(269), stie cineva din ce zona e prefixul asta?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ufff... esti atacat de spameri.
Nu raspunde mesajului sau apelului telefonic si blocheaza toate numelere care te suna sau trimit mesaje.
Nu intra in linkuri trimise si nu le deschide sub nici o forma, fiindca contin virusi.
Pe viitor evita sa-ti mai pui numarul de telefon pe toate site-urile ciudate, care au "fishing", ca-ti ia detaliile si sa te umple de spam sau de virusi.
Au detaliile tale pentru ca ti le-ai pus singur pe cine stie ce web-site sau link ai deschis, cand ti-ai facut facut cont pentru joculete, ai descarcat antivirusi gratis de pe google care au si cadouri gratis care pot sa-ti infecetze computerul si sa-ti ia datele persoanle, sau ai tras cine stie ce porcarioare online.
Te sfatuiesc sa-ti faci o mare curatenie pe PC, tableta si telefon, ca-s sanse sa ai ceva "uratenii" pe acolo.

| Wr3nch a răspuns:

Michigan, statele unite.

| king5151 explică (pentru Wr3nch):

Si de unde se poate sa aiba numarul meu si sa stie si cum ma cheama?

| Crescent a răspuns (pentru king5151):

Se poate sa fi trecut un numar random pe wapp si asa ai aparut tu. Ti-a zis ceva anume in mesaj?

| king5151 explică (pentru Crescent):

Pai mi-a zis de unde sunt si cum ma cheama, adica m-a intrebat daca sunt... din.

| anonim_4396 a răspuns (pentru king5151):

Nu-i răspunde, blochează-l!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cineva care nu te cunoaște îți trimite mesaj.Cam dubios...
Și mai e și din altă țară.

| king5151 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca ma cunoaste sau nu, probabil sa fie vreun prieten sa imi faca vreo farsa dar nu cred ca e posibil

| Crescent a răspuns (pentru king5151):

E posibil sa fie cum am spus mai sus. Daca notezi numarul cuiva in telefon ii poti vedea numele in wapp. Deci persoana respectiva te-a ales random. Iti poate vedea prefixul ca sa stie din ce tara esti.

| Wr3nch a răspuns (pentru king5151):

WhatsApp iti afiseaza automat numele de utilizator.

| king5151 explică (pentru Crescent):

Pai mi-a spus orasul de unde sunt si cum ma cheama, de unde stie? laughing

| Crescent a răspuns (pentru king5151):

Pe wapp ai numele la fel ca pe Facebook? Daca nu, atunci nu am idee de unde stie.

| gabicoo a răspuns:

Îl blochezi urgent!

| king5151 explică (pentru gabicoo):

Chestia e ca a trimis niste mesaje, mi s-a blocat aplicatia, am sters conversatia si dupa si-a revenit. Vorbeam acum cu un prieten si mi-a spus ca i s-a intamplat la fel de la acelasi numar si i-a pus aceeasi intrebare

| MariaEElena0505 a răspuns:

Ce fel de mesaj ai primit? Dacă este vreun link Atașat, nu-l deschide.

| king5151 explică (pentru MariaEElena0505):

Pai mi-a zis de unde sunt si cum ma cheama, adica m-a intrebat daca sunt... din...

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru king5151):

Atunci întreabă-l de unde știe de tine. Este cel mai simplu mod. ‘)