| Tech_3646 a întrebat:

Am reinstalat sistemul de operare (de la WinXP am trecut la Windows 7). Problema e ca nu reusesc sub nicio forma sa fac toate cele 5+1 boxe ale sistemului sa se auda. Am o placa audio Realtek (on board). Inainte, pe WinXP, setam 7.1 Speaker din Realtek HD Audio Manager (pentru cunoscatori) si sunetul era de calitate in toate boxele. Acum, daca setez 5.1 testele de sunet sunt ok in toate boxele dar nu se aud doi sateliti in Winamp. Daca setez 7.1 Realtek HD Audio Manager nu face niciun test (pur si simplu sta), dar testele de sunet ale Control Panel (pe 7.1) din Windows sunt promovate si sunetul e redat doar in doi sateliti. Mentionez ca am downloandat ultima versiune de drivere audio de pe site-ul oficial. A mai intalnit cineva problema? Eventual cineva cu o placa Realtek?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

1.click dreapta pe iconita speaker din taskbar/playback devices/speakers/properties/dolby/ si bifezi dolby prologic II
2.click dreapta pe sound/configure/7. 1(sau5. 1, poti face si test sa vezi daca functioneaza toate boxele)
3.Control Panel - Hardware and Sound - Sound - click pe speakers din lista - Properties. Si iti apare fereastra unde trebuie să activezi speaker fill de la enhancements (ignoraţi setarea din imagine)
5, instalezi driverele astea de aici http://www.realtek.com.tw/......Check.aspx
Bafta!

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Numai bine si fara probleme pe viitor! BY! BY!

| FlorianPop a răspuns:

Intra in softul realtek si puna toate boxele si va merge!
Daca raspunsul meu te-a ajutat te rog funda!

| Tech_3646 explică:

Nu setasem "speaker fill"... Merg acum toate, multumesc neluL!