| RoyDupuis a întrebat:

Am reinstalat Windows-ul, inainte de asta am reusit cumva sa-mi salvez in pc Bookmarks/Speed Dial din Opera Browser. Acum ce pot face sa le pun la loc pe toate ODATA. desigur, le pot introduce unul cate unul, insa imi va lua 1 saptamana! happy sunt vreo 500 in total happy
Funda!

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Daca se pot importa in IE, se pot importa din IE in opera: Settings, "Import bookmarks and settings...", From: Microsoft Internet Explorer, iar pentru Speed Dial folder vad ca taburile deschise se pot salva in Speed Dial folder, deci s-ar putea deschide mai multe pagini poate cate 10 si se introduc in speed dial folder cu click dreapta in bara de sus si "Save tabs as Speed Dial folder" Vad ca Opera prefera sa colecteze "bookmarks" in conturi la ei pe site si sa se foloseasca "Synchronization"

9 răspunsuri:
| RoyDupuis explică:

Am rezolvat!
1. Click pe butonul Menu
2. Selectam Settings
3. Alegem Import and Export
4. Selectam Import Opera Bookmarks…
5. Indicam locul unde am salvat fisierul opera bookmarks.adr, il selectam si apasam Open.

| halogen001 a răspuns (pentru RoyDupuis):

Perfect happy nu prea folosesc opera si nu stiam cum se face. happy

| halogen001 a răspuns:

Sub ce forma sunt salvate Bookmarks/Speed Dial? e un singur fisier? mai multe, ce fel de fisiere?

| halogen001 a răspuns:

Am cautat la extensii si am gasit extensia "Bookmarks Import & Export" http://addons.opera.com/en/extensions/details/bookmarks-import-export/ care a facut urmatoarele: in bookmarks aveam
My Folders
Speed Dial
Bookmarks bar
Imported Bookmarks
Trash

Am dat "Export" si in folderul Downloads au fost exportate intr-un fisier Bookmarks.html, urmatoarele:
My Folders
Speed Dial, dar cu numele calculatorului, nu cu numele de Speed Dial
Bookmarks bar
Imported Bookmarks, dar sub numele de "Other bookmarks"
Trash

La "Import", se importa tot ce e in fisierul Bookmarks.html, dar nu in dosarele care au fost, ci in dosarul Imported bookmarks, de unde trebuie mutate la locul lor, ca sa fie cum a fost.

In concluzie, e o extensie destul de buna care poate fi folosita pentru salvarea "bookmarks" din opera.

| anonim_4396 a răspuns (pentru halogen001):

Da, e buna. asa mi le-a importat si mie mai devreme, am scris mai sus ca reusisem sa rezolv (greseala mea a fost ca nu ti-am raspuns tie direct) imi pare rau ca ai pierdut timpul. oricum meriti fundita! happy Multumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru halogen001):

Ah pardon ti-am dat deja funda laughing ti-as fi dat si 2 daca aveam de unde happy

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fisier: text document

apoi l-am importat in IE si le-am scos intr-un dosar (ca si shortcut-rui ale site-urilor)

| anonim_4396 a răspuns (pentru halogen001):

Da happy la asta nu ma gandisem sa le bag in IE si sa le importez de acolo! Mersi!

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca se pot importa in IE, se pot importa din IE in opera: Settings, "Import bookmarks and settings...", From: Microsoft Internet Explorer, iar pentru Speed Dial folder vad ca taburile deschise se pot salva in Speed Dial folder, deci s-ar putea deschide mai multe pagini poate cate 10 si se introduc in speed dial folder cu click dreapta in bara de sus si "Save tabs as Speed Dial folder" Vad ca Opera prefera sa colecteze "bookmarks" in conturi la ei pe site si sa se foloseasca "Synchronization"