| anonim_4396 a întrebat:

Am reinstalat windowsul si acum nu imi mai apare in dreapta pe bara de jos iconul pentru reglarea volumului straight face ce sa fac? ce trebuie instalat?straight face
Si a doua problema...nu imi merge Firewall straight face nu pot sa-l deschid...imi spune : "Windows Firewall settings cannot be displayed because the associated service is not running" ce sa-i fac?straight face
Nu eu am reinstalat windowsul...si cel care a facut-o nu a avut timp sa imi rezolve totul laughing adica tot ce trebuia instalat pe pc laughing nu intelegeti gresit laughing

Multumesc!

8 răspunsuri:
| whitehair a răspuns:

"Canta"? daca da-Start-Control Panel(panou de control)-sunete, vorbire si dispozitive audio-dispozitive de sunet si audio, bifeaza "pictograma pentru volum in bara de activitati", asta in caz ca a instalat XP, pentru celelalte sisteme de operare comenzile sunt altele. Daca a pus o solutie de securitate pe net ca protectie, aceasta contine si un firewall integrat care la instalare dezactiveaza firewall-ul windows. Daca nu a instalat nimic, ia de pe net un firewall gratuit, isi fac binisor treaba si oricum e mai bun decat nimic.Revino cu detalii.

| AndrusKanu a răspuns:

Nu ţi-a instalat şi driverele pentru placa de sunet şi placa video. Dar problema pe care o ai tu, e din cauza driver-ului pentru placa de sunet.

| AndrusKanu a răspuns:

Pentru firewall intră în Start >> Settings >> Control Panel >> Security Center >> Windows Firewall şi selectezi On (recommended).

Dar n-ai şi un anti-virus?

| nisi1t a răspuns:

Nu ai driverele instalate. Ca sa le instalezi tu trebuie sa cauti cd-ul de la placa de baza (acolo ai majoritatea lor inclusiv cele pentru sunet) si recomandabil sa cauti si cd-ul cu driverele pentru placa video.

| unbaiat a răspuns:

Nu ai driver pentru sunet.Banuiesc ca ai XP si se rezolva cu banalul Realtek AC\'97 http://download.kappa.ro/action__file/id__4995
Pentru Windows Firewall:trebuie sa deschizi asa=start-run-services-cauti in lista windows firewall-click dreapta pe el-proprietati-startup type-automatic.Restart.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te in run, scrii services.msc si trebuie sa activezi de acolo firewall dar mai intai sa activezi si ceea ce trebuie ca sa mearga firewalul sa fie pornit, despre aceste fisiere asociate e vorba. Nu am chef sa-ti arat si instructiunile pentru ca e mult de scris, dar cauta pe acest site, http://www.theeldergeek.com/services_guide.htm ca o sa-ti explice totul si te ajuta sa configurezi mai bine services.msc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu imi apar ferestrele pe care le deschid pe bara de jos. ce fac?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am incercat si cu realteck si nu imi merge sunetul am intrat si in control panel si nimi... ajutati-ma si pe mine