| geogean a întrebat:

Cum e posibil sa am aceeasi viteza a netului si pe laptop precum cea pe pc? folosesc acelasi cablu, la pc merge cu 5-6 mb/s dar cand bag cablul in laptop viteza nu sare de 200kb/s, nu stiu ce sa mai fac

1 răspuns:
| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Ar fi trebuit sa reformulezi intrebarea, ce ai spus ulterior se contrazice cu intrebarea in sine, in fine.
Ar putea fi din cauza laptopului spre exemplu, daca este un laptop vechi, defect etc. poate limita de scriere pe hard e de 200kb/s din cauze hardware sau software, poti sa faci teste de scriere citire pe hard in primul rand, asta, daca ies bine atunci ai mai redus din posibilitati, un alt test, ar fi sa loghezi folosirea benzii, sa vezi ce proces foloseste internetul si in ce masura. Poate sa existe un proces, poate chiar intentionat (virus) care consuma banda. poate fi o placa de retea slaba, defecta, sau driverul placii de retea in conflict cu ceva, sau defectat, sau limitat din configuratii...
Daca ies bine testele de hardware, reinstaleaza windows-ul, si ia drivere de la firma laptopului. In orice caz, daca nu e de la hardware atunci de la software, deci ori e una ori e alta, altceva nu exista, nu e magie.