| H3li0S a întrebat:

Am si eu o intrebare si aceea ar fi: daca unitatea de la pc nu sta dreapta se poate sa se auda mai tare ventilatorul? ca l-am curatat de praf si tot la fel se aude sau ce pot face sa nu sa se mai auda asa tare

Dau fundita la cel mai folositor raspuns

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ori il schimbi, ori il desfaci si pui putin ulei de mecanisme fine pe lagar (pe axul de la elice). Daca e pe rulmenti si nu pe bucse de bronz, nu ai ce sa-i faci, trebuie schimbat.

| Frank51 a răspuns:

Vorbeste cu un specialist, sau cauta pe net, probabil este setat la 2000 de rpm
normal trebuie sa fie pe la 1200 maxim
ca sa nu se auda asa tare. big grin

Si nu conteaza cum sta unitatea, rotatiile pe minut sunt aceleasi

| fuzzer a răspuns:

Schimba-l,sau strange-l mai tare din surube.

| xBro a răspuns:

Deci, tu vrei sa zici de sursa ca se aude foarte tare, rotatiile de la sursa ta sunt peste 2000 de rpm-uri pe minut, deci clar asta este un lucru bun ai ventilatia foarte buna, dar totusi tu vrei sa nu se mai auda asa de tare palele ventilatorului cand se invarte, daca vrei sa nu se mai auda asa de tare, du-te la un service auto de pc-uri si da rpm-urile cam pe la 1000-1500 rpm, sau daca nu cumpara o alta sursa cu rotatiile de vreo 1500, bafta!

| NeaPopa a răspuns:

Schimba-l, dar oricum vine imediat SpecialistIT pe aici si iti zice el sa il dai cu apa sfintita si se face bine!

| emty1 a răspuns:

Nu ai ce face, ideea ar fi sa ii gasesti o pozitie sa se centreze, dar e putin cam imposibil. Nu ai ce face, trebuie schimbat.