| Sakai17 a întrebat:

Am și eu o întrebare vreau sa îmi iau un laptop nou acesta este bun pentru gaming? Laptop ASUS E510MA cu procesor Intel® Celeron® N4020, 15.6", HD, 4GB, 256GB SSD, Intel® UHD Graphics 600, No OS, Star Black

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cred că l-ai ales pe cel mai ieftin, corect?

| NLS a răspuns:

Procesorul acela poate sa deschida 2-3 pagini in browser (nici acelea extrem de repede), poate deschide un Excel,
poate rula un film (dar nu 4K@60 fps), si cam atat.

Pentru gaming ai nevoie de o placa video dedicata (nu de UHD Intel, ci de nVidia de preferat) si de un procesor ceva mai "fasnet", MINIM un Intel i3, sau un Ryzen 3, mai nou de 2019.
Si de MINIM 8 GB RAM.

Daca nu ai inca 3000 RON, mai asteapta putin si mai strange cat poti.
Pe acel laptop oricum nu te vei juca nimic, iti garantez.
Nici macar Most Wanted cel original din 2005 nu cred ca merge prea bine pe integrata UHD 600 de la Intel.

Daca nu mai ai rabdare, cauta un laptop cu procesor Ryzen.
Acestea au o placa video integrata semnificativ mai performanta decat ce ofera Intel, si procesorul e de asemenea suficient de puternic sa duca jocuri.
RAM 8GB, SSD de 256GB (sau chiar un mode lcu 512GB).

https://www.pcgarage.ro/......a-la-2000/

Oricare dintre acestea e o alegere MULT mai buna decat ce ai ales tu. (probabil si pretul e mai mare, insa, repet, al tau nu duce nici un fel de jocuri, pe acestea o sa mearga de bine de rau cate ceva, daca nu esti foarte pretentios).

| flixbuster a răspuns:

Sub nici o forma. Ce vezi cu Celeron/Pentium cu N si niste numere dupa sunt procesoare pe arhitectura Atom - ultra-eficiente energetic si cu performanta redusa (suficienta pentru task-uri uzuale basic).

Pentru gaming incep de pe la 3000 lei si se duce pretul in sus... se duce si se tot duce.

https://www.emag.ro/......priceasc/c