| gatita a întrebat:

Am si eu o mica nelamurire. Care dintre telefoanele acestea este mai bun? Nokia N8 sau Iphone 4? va rog, raspundeti-mi!

8 răspunsuri:
| filipm2001 a răspuns:

Buna gatita,
ambele telefoane sunt iesit in comun de bune, desi Iphone-ul are cateva elemente ce-l scot in fata telefonului de la Nokia. Are sistemul de operare IOS de la Apple, mai stabil decat Symbianul de la Windows de pe Nokia. Rezolutia ecranului e mult mai buna si este mult mai flexibil in ceea ce priveste aplicatiile ce la poti instala pe el. Durata acumulatorului este mai mare tot la Iphone si cred ca Apple beneficiaza si de experienta modelelor anterioare (1, 2,3), reusind in timp sa corecteze greselile de hard/soft de la modelele anterioare. Toate astea insa se simt si la pret, un Iphone de 16 GB fiind aproape dublu ca valoare. Poti sa faci o comparatie intre ele si sa citesti review-urile utilizatorilor in linkurile de jos, sa vezi cam ce avantaje/dezavantaje are fiecare in parte.
Nokia N8: http://goo.gl/BgsV9
Iphone 4: http://goo.gl/ocJeY
Succes;)

| Esperança a răspuns:

Clar Nokia iphone= varza

| lucian a răspuns:

Iphone 4

| PiPyrig a răspuns:

Iphone 4

| GabytZzZ a răspuns:

ìphone 4 categoric deoarece este superior si are o multitudine de aplicati. Iphone4 =telefonul de vis sau telefonul ideal.happy

| gatita explică:

Nokia n8 are camera de 12 megapixeli, iar Iphone-ul are camera mai mica, parca de 5? deci?big grinbig grin ce parere aveti? ca vreau sa-mi iau telefon si nu stiu pe care

| AlecSs05 a răspuns:

Depinde si de ce preferinte ai. D ex. Daca doresti sa faci poze. N8 clar... Dar in privinta jocurilor si a aplicatiilor. iphone 4.

Eu unul mi-as lua n8. Deoarece este mult mai ieftin... Si diferenta dintre camera de 12 si de 5. .

N8 are un dezavantaj in privinta memoriei de lucru si a vitezei de lucru...

Deci... dupa preferinta ta...

| antoniaaa a răspuns:

Atunci cand te gandesti sa iti cumperi un telefon nou, pe langa ce stie sa faca te preocupa si rezistenta fizica a acestuia. Cu siguranta iti ies fire albe atunci cand vezi prima zgarietura pe telefonul tau si indiferent daca vrei sa il vinzi sau nu, il vrei impecabil.

GadgetStress.com iti usureaza cautarea. Cei de aici fac teste foarte serioase pentru a-ti arata cat de durabil e un telefon, fizic si tehnic. Acum, oamenii care iti fac inima sa pompeze o cantitate dubla de sange la vederea torturii au pus mainile pe doua telefoane de top: iPhone 4 si Nokia N8.

Va avertizam, oamenii astia nu se joaca, stiu sa faca un telefon sa tipe de durere. Modalitatile de tortura includ: zgarieturi, expunerea la temperaturi foarte mari/mici, scufundarea in apa si bere, dar si scaparea lor de la o anumita inaltime pe diferite suprafete.

iPhone 4 a reusit sa obtina 736 de puncte dintr-un total de 783, iar Nokia N8… in mod tragic… 413 puncte din 783.