| somebody a întrebat:

Am si eu o mica problema. Mi-a cazut laptop-ul si cred ca ceva de la mufa audio s-a rupt inauntru ca nu mai aud in casti.Am inteles de la unii si altii ca se poate seta audio pe mufa de microfon.Eu am un LENOVO 3000 N100.Va multumesc pentru intelegere.as fi foarte bucuros daca a-ti putea sa ma ajutati.

10 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Mufa audio - iese din laptop spre boxe,
Mufa de microfon - intra in laptop.
Deci cum sa faci mufa de microfon sa face ceva ce nu e construita sa faca? Sunt si eu curios daca se poate asa ceva.

Abh
| Abh a răspuns:

Am cautat putina informatie si am gasit asta:
Not enough info there. Does your laptop have RCA type outputs (L / R) or a headphone type output (1/8 stereo)? If it has both, then you can easily convert your headphone out into a 2nd output by using a 1/8 stereo to RCA L/R cable - Now don't be lazy and head over to your local Radio Shack (TheSource) or whatever it is called in your area they have all these. If your laptop has one set of connectors then you will have to get a splitter. You cannot convert your MIC input into a line audio output The MIC is an INPUT, so unless you too advanced electronics and want to open up your laptop and re-wire your MIC jack to the internal circuitry for audio out then I guess you have no choice m8

| ILied a răspuns:

Si la mine s-a intamplat la fel la un Toshiba Satellite A200.

Scz ca nu am raspuns.

| Happy a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa schimbi mufa sti si sa pui alta

| somebody explică:

Ambele sunt mufe jack si stiu cu siguranta ca se pot seta.Vine cineva saptamana viitoare sa mi-l seteze dar aveam nevoie pana atunci de casti.Am sa te anunt cum se face.winking

| AldanaBlue a răspuns:

Pai nu o sa stii nimic sigur daca nu se uita un specialist IT la el. Du-l la o firma si ei iti vor spune sigur ce are si o sa ti-l repare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai o placă de sunet multi-canal poate să comute intrarea (linia de microfon) în ieșire (mufa căști/boxe) și viceversa. Acel laptop nu are așa ceva.
O mufă jack mamă de 3. 5mm nu costă mult, nici lipirea ei pe placa de bază (care se poate face și acasă cu un ciocan de lipit).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, si eu am patit la fel. Daca ai vreo tangeta cu electronica ai putea sa desfaci leptopul sa le dezlipesti pe amandoua si sa pui mufa de microfon in loc la cealalta, eu asa am facut si merge perfect(evident nu vei mai avea mufa de microfon). Ca sa lipesti o mufa noua treuie sa ai una identica cu cea din laptop pentru ca are pinii itr-o anumita dispunere si ordine, daca nu ai una la fel e destul de greu sa modifici alta. Si se gasesc foarte greu asemnea componete pentru laptop, o mufa normala stereo gasesti la orice magazin de componente electronice, dar repet e greu de modificat sa incapa si sa potriveasca la gauri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine s-a rupt firu ala rosu de la microfon va rog imi dati un raspuns repede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acelasi lucru am patit; i eu cu laptopul s-a stricat mufa de la casti
Stie cineva de unde se poate cumpatra una nouă?