| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema cu calculatorul. Il am de aproape un an si el scote un sunet mereu, dar de vreo 2-3 saptamani mai aud inca un zgomot ciudat enervant. Chiar de 2 zile cand il pornesc face un zgomot infernal pana ii dau un pumn sanatosbig grin.
Oare care poate fi problema lui?

Răspuns Câştigător
| cby a răspuns:

Da, cel mai bun lucru este sa-l deschizi (daca nu mai este in garantie) si sa desprafuiesti tot calculatorul, nu numai ventilatoarele. Daca ramine praf pe undeva el va fi atras din nou de ventilatoare si acesta este cel mai mare dusman al lor. Dupa desprafuire (preferabil cu aer comprimat, dar e ok si cu aspiratorul, dar trebuie facuta cu atentie sporita) trebuie vazut daca zgomotul persista, in acest caz trebuie inlocuit ventilatorul/coolerul cit de curind, o defectiune majora a coolerului ducind la supraincalzirea si eventual distrugerea microprocesorului. Daca este in garantie probabil ca se rezolva cu o simpla vizita la service-ul agreat de producator. Bafta!

4 răspunsuri:
| vigome a răspuns:

In afara de ce a spus cby, uita-te pe you tube la urmatorul video sa vezi ca nu neaparat trebuie sa inlocuiesti ventilatoarele.http://www.youtube.com/watch?v=RNsUF142Wv0. Si o idee, tu trebuie doar sa pui o picatura de ulei la axul ventilatorului si gata, problema e rezolvata, nu este cazul sa il desfaci complet. O zi buna!

| Annaa a răspuns:

Si eu am patit la fel. Problema este acel ventilator/motoras din interiorul unitatii care trebuie schimbat.Va fi ca nouwinking!

| puffytzi a răspuns:

Si inca o problema de genul asta sunt rami.si din cauza lor s-ar putea intampla la fel. Daca ti se mai intampla si nu poti remedia problema desfa calculatorul si misca putin rami si pornestel... Sper ca te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Desfal, si scutural de praf.trebuie desprafuit. daca e in garantie du-l la service.nu costa mult o desprafuire.