| Damian4606 a întrebat:

Am si eu o problema cu un laptop Compaq ceva mai vechi. La nici 5 minute dupa ce il pornesc se inchide ecranul(se face negru), dar ramane pornit; si inainte de asta merge foarte greu nu prea pot sa accesez nimic. Stie cineva care este cauza? si daca se poate repara?

2 răspunsuri:
| DonBulan0 a răspuns:

Folie sau display si da merge reparat

| Reparatoru a răspuns:

Pentru inceput ar trebui verificat sistemul de racire, care poate fi imbacsit de praf sau pasta nu-si mai face efectul,[poate fi uscata]asta cat mai urgent pentru ca ai okazia sal distrugi de tot.trebuie vazut si ventilatorul daca mai functioneaza la turatia normala. poate fi uzat s-au blocat partial di cauza prafului.astea sunt cele mai simple cauze, apoi se verifica placa video si procesorul, care si ele pot fi cu probleme. in rest multa bafta!