| Stereoo a întrebat:

Salut,am o problema la un laptop Toshiba satellite c50, cand il pornesc apare o liniuta in stanga sus..si ramane ecranul negru, nu merge sa instalez nici un windows.ce problema are?

3 răspunsuri:
| Cosminovici18 a răspuns:

Din pacate ti-a murit hdd-ul(hard disk-ul) trebuie schimbat!

| miTzuliK93 a răspuns:

Ok, deci... black screen, partial sau total, la un laptop Toshiba inseamna, in cele mai multe cazuri, HDD failure. Am un laptop Toshiba si eu, dar nu am intampinat problema asta la el, cum de-altfel n-am intampinat vreuna, dar mi-am luat masuri de precautie. Asta e una din acele probleme la care n-am reusit sa gasesc o solutie concreta 100%, dar stiu cauza, pe care ti-am mai zis-o: HDD failure.

Cand deschizi laptopul macar iti apare logo-ul Toshiba? Sau se duce direct in black screen? Incearca sa vezi daca iti merge macar BIOS, apasand imediat F2 dupa apasarea butonului de Power.

Ar trebui sa faci un diagnostic HDD-ului bootand de pe un Stick USB bootabil, urmand metoda prezentata aici: http://www.computerforums.org/......0196.html.

Totusi, incearca sa vezi daca iti merge BIOS. Si incearca sa vezi si daca poti bota de pe un STICK BOOTABIL!

Dupa cum vezi, nici eu nu iti pot da o solutie concreta 100%, pentru ca si pe mine m-a cam batut problema in ceea ce priveste laptopurile Toshiba, asa ca am lasat-o balta. Insa ti-am dat cauza. Si, dupa cauza (HDD failure), poti cauta pe Google anumite raspunsuri, desi nu iti recomand. Cauzele sunt foarte diverse in contextul de fata, iar fiecare dintre ele are metoda ei de rezolvare, metoda de rezolvare ce ar putea dauna laptopului, daca nu e cea corecta.

In principiu trebuie sa-l duci intr-un service.

| Roxin a răspuns:

Cel mai probabil nu gaseste hardware-ul pentru boot. Asta inseamna ca nu mai recunoaste hard-disk-ul sau ti s-a ars. O inlocuire de hard te-ar ajuta destul de mult,doar ca o sa pierzi tot ce ai in el. Se schimba foarte usor, doar ii deschizi capacul din spate, il scoti si il pui pe cel nou, instalezi Windows-ul si gata happy
Spor! Daca ai nevoie de ajutor, imi lasi mesaj si te ajut cu drag.