| silvinho a întrebat:

Am si eu o problema in legatura cu o placuta ram. Aveam la pc 1 gb ram kingmax pe frecventa de 667 mhz ai m-am hotarat sa imi mai cumpar 1 gb ram.Asa am facut.Acum 2 zile am fost si am mai luat 1 gb ram kingmax pe frecventa de 800 mhz.Am bagat placuta, totul a mers bine, imi citea 2 gb ram, dar am observat ca a inceput sa se restarteze pc-ul cand vrea el. Vreau si eu sa aflu de ce se restarteaza va rog sa ma ajutati.Ai as vrea sa fac ceva incat sa pot folosi ambele placute ca daca tot am dat banii.Va rog sa ma ajutati daca puteti

6 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Trebuie ca placuta sa fie pe aceeasi frecventa ca cea veche deci de 667 Mhz. Placa ta de baza nu suporta o frecventa de 800Mhz.

| Parintele a răspuns:

Deci fi intelegator si schimba memoria de 800 mhz cu una de 667 mhz si ai rezolvatwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi in cartea placii de baza ce vendor suporta posibil sa nu iti suporte 800 mhz. Sil...nici-o placa nu iti coboara frecventa la ram ...imposibil

| silvinho explică:

Da, dar am citit undeva ca daca ai frecventa mai mare si placa de baza nu suporta o va cobori placa la frecventa care poate sa lucreze.Asa este?

| silvinho explică:

O sa incerc sa o schimb, sa vad daca o sa mi-o schimbe. Dar mai intai o sa reinstalez Windowsul ca am auzit ca asa trebuie sa faci dupa ce iti faci upgrade la RAM. daca nu o sa mearga nici asa o sa incerc sa o schimb.

| silvinho explică:

Am citit pe cartea placii de baza si nu suporta 800 mhz...deci ar trebui sa schimb placuta?