| DaltonCastle a întrebat:

Am și eu o problema la un laptop și nu îmi dau seama cum sa o remediez. Când folosesc Chrome ul mi se întunecă ecranul și nu mai funcționează. La fel face și când intru pe internet Explorer. Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm poate este de la hardware acceleration adica de la grafica. Nu stiu ce sa iti spun trebuie facute teste

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca se intuneca doar cand pornest unul din acesti browseri, atunci "miroase" a virus.
Ar trebui sa faci o scanare antivirus!

| NLS a răspuns:

1) incearca si alt browser, Internet Explorer e prea ciudat ca sa conteze. Nu a mai primit update-uri de functionalitate de mult timp, si in viitorul apropiat va disparea de tot.

Fa test cu Firefox.
Eventual Edge, daca folosesti Windows 10.

2) Daca tot asa face, as zice ca e vorba despre Hardware Acceleration, optiune care ar trebui debifata.

Cele 3 puncte din dreapta sus - Settings - Advanced - debifeaza "Use hardware acceleration when available"

Apare si cand nu ai alte programe care ruleaza? (in special despre cele flamande de resurse e vorba)

Ce procesor ai? Cat RAM?

De cand face astfel?
De curand, sau de cand a fost instalat Windowsul?

3) Verifica ce extensii ai active, si scoate-le pe toate.
Cele 3 puncte - More Tools - Extensions

4) Salveaza-ti Bookmark-urile, sa le poti reintroduce la final,
si da-i Reset la setarile initiale.

Cele 3 puncte - Bookmarks - Bookmarks Manager,
de la cele 3 puncte din dreapta din noua fereastra, alegi Export Bookmarks si le salvezi undeva in PC.

Cele 3 puncte - Settings - Advanced - Restore settings to their original defaults

| gabicoo a răspuns:

E Virusache!

| Miuletz a răspuns:

Testeaza-ti ramii ( https://www.howtogeek.com/......-problems/ ) cum zice si in ghid poti cu windows memory diagnostic, din moment ce browserele alea functioneaza cu ajutorul lor. Zic sa faci si stress test daca iti zice ca sunt ok atat la ram cat si la CPU ( https://www.gearprimer.com/......u-ram-gpu/ ) cu ce program doresti. Daca totul e in regula cum a zis si alta persoana s-ar putea sa fie un virus, daca n-ai nimic important recomand sa reinstalezi windows-ul si daca tot persista problema sa-l duci la un service pentru ca s-ar putea sa fie problema de la placa de baza.