| SteffYx a întrebat:

Am si eu o problema! va rog daca ma puteti ajuta.
Mi-a intrat un virus de pe internet Nashta.a si s-a raspandit in computer si cand dau sa pornesc un fisier,browseru de net, joc, orice imi apare chenarul ala cu Open with... si nu are ce cauta, am dat scan la virusi, i-am sters dar eroarea tot apare...ce pot face?
Va rog ajutati-ma! dau funda.

2 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Mergi la Start, scrie Default programs, dăi pe Associate a file type. și verifici fiecare fișier cu ce pornește, prestabilești tu unde e nevoie. Rulează ca administrator command prompt și scrie sfc/scannow și dăi enter. Bagă hirens boot cd, e foarte bun programul.

| dgeko a răspuns:

O scanare cu malwarebytes iti va gasi si sterge toti virusii insa dupa ce faci asta recomand o formatare a pc-ului. Dupa formatare instaleaza un antivirus bun+licenta la el.Eu folosesc avast si nu am probleme cu el (daca vrei licenta la el ma poti contacta).
Am fost si eu intr- o situatie urata cu ceva vreme in urma si stiu cum e. Sper ca te-am ajutat!